Danbo (personazh)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Danbo duke e shikuar një lule

Cardbo (ダンボー Danbō, Danbo në përkthimin e Yen Press) është personazh në mangën Yotsuba&! krijuar nga Kiyohiko Azuma.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Danbo është një robot e bërë nga kutitë e kartonit nga Ena dhe Miura për një projekt shkollor në vëllimin pesë, në kapitullin "Yotsuba dhe Danbo" (Kapitulli 28). Miura përdor Cardbon për të mashtruar Yotsuba duke menduar se Cardbo është një robot i vërtetë, duke qëndruar brenda dhe duke bërë bisedat e saj. Yotsuba e admiron shumë Cardbon, pasi ajo mendon se është vërtet e bukur të ketë një shok robot të vërtetë duke folur. Cardbo mund të fluturojë deri në shpejtësi mbinjerëzore dhe të gjuajë raketat. Ka gjithashtu një pajisje me sytë që ndizen kur shtypni një buton në anën e kokës. Është një vend i largët dhe duhej të fluturonte për të shkuar në Japoni ku tani jeton në dhomën e gjumit të Miurës. Në kapitullin "Yotsuba dhe Ribashkimi" (Kapitulli 69), në vëllimin 10, kur Yotsuba shkoi në shtëpinë e Miurës dhe e gjeti Cardbo të shtrirë i vdekur pranë shtratit të saj, Miura e shpjegon atë duke thënë se Cardbo kishte vdekur. Kjo bëri që Yotsuba të shkatërrohet, kështu që Ena dhe Miura e "sollën atë në jetë" përmes ritualit të ringjalljes, që Yotsuba nuk u lejua të shikonte. Që atëherë Cardbo është gjallë, shumë për kënaqësinë e Yotsubës.

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kuriozitete[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Emri Cardbo është një kombinim i fjalëve "Cardboard" dhe "Robot" (Miura e bëri emrin), ndërsa Danbo vjen nga fjala "Danboru", që do të thotë karton të valëzuar në japonisht. Në faqen e internetit të Azumës, Cardbo referohet si Danbo ose "Danboard".
  • Që nga viti 2007, Kaiyodo ka bërë figura të veprimit të personazhit, duke bërë që ai të bëhet i njohur në internet si hero i shumë fotove. Një foto i famshëm është "365 Ditët e Danbos" nga Arielle Nadel.[1] Në fakt, në uebfaqen Flickr kthen mbi 30.000 foto të ektiketuara "Danboard".[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Young Photographer Arielle Nadel and Her Very Own Toy Story". Arkivuar nga origjinali më 21 tetor 2013. Marrë më 21 tetor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Flickr results for #Danboard tagged photos" (në anglisht). Marrë më 25 korrik 2014.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]