Daniel Kaluuya

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Daniel Kaluuya
Kaluuya at the 2017 San Diego Comic-Con
U lind në (1989-02-24) 24 shkurt 1989 (35 vjeç)
London, England
ArsimiSt Aloysius' College, Highgate, Camden School for Girls
Profesioni
  • Aktor
  • Komedian
  • Shkrimtar
Vite aktiviteti2006–prezent
ÇmimetListë e plotë

Daniel Kaluuya (/kəˈluːjə/; lindur më 24 shkurt 1989) është një aktor britanik. I shquar si në ekran ashtu edhe në skenë, ai ka marrë vlerësime të shumta, duke përfshirë një çmim Oscar, dy çmime BAFTA, dy Çmime Screen Actors Guild, një çmim Golden Globe dhe nominime për një çmim Primetime Emmy dhe një çmim Laurence Olivier. Në vitin 2021, ai u emërua në mesin e 100 njerëzve më me ndikim në botë nga revista Time.

Kaluuya filloi karrierën e tij të aktrimit si adoleshent në teatrin improvizues. Ai më pas portretizoi Posh Kenneth në dy sezonet e para të serialit televiziv Skins; ai gjithashtu shkroi disa nga episodet. Kaluuya tërhoqi vlerësimin e kritikëve për performancën e tij kryesore në Sucker Punch në Teatrin Royal Court në Londër dhe ai fitoi çmimin Evening Standard dhe Critics' Circle Theatre Award për Ardhur të jashtëzakonshëm. Në vitin 2018, ai mori çmimin BAFTA Rising Star Award.

Në fund të viteve 2000 dhe në fillim të viteve 2010, Kaluuya fitoi vëmendje të mëtejshme për performancat e tij si Michael "Tealeaf" Fry në serialin e komedisë së errët të BBC-së Psychoville, Michael "Mac" Armstrong në seritë e BBC Tri drama horror The Fades, Barclay në Doctor Who Easter speciale "Planet of the Dead", dhe Bingham "Bing" Madsen në episodin Black Mirror "Fifteen Million Merits". Ai u shfaq si agjenti Colin Tucker në filmin komedi aksion spiun të vitit 2011 Johnny English Reborn dhe si Vdekja e Zezë në filmin superheroik të vitit 2013 Kick-Ass 2. Në vitin 2015, ai pati një rol dytësor në filmin thriller të Denis Villeneuve Sicario.

Në vitin 2017, Kaluuya arriti një përparim në karrierë pasi luajti në filmin horror të Jordan Peele, Get Out, i cili i dha atij një nominim për çmimin Oscar për aktorin më të mirë. Kjo u pasua nga rolet në Black Panther të Ryan Coogler (2018), Widows e Steve McQueen (2018), Queen & Slim e Melina Matsoukas (2019) dhe Nope e Peele (2022). Për portretizimin e liderit të Partisë Black Panther Fred Hampton në Judas and the Black Messiah (2021), ai fitoi Çmimin e Akademisë, Çmimin BAFTA, Çmimin e Zgjedhjes së Kritikëve, Çmimin Golden Globe dhe Screen Actors Guild Award për aktorin më të mirë dytësor. Në moshën 32-vjeçare, Kaluuya u bë fituesi i shtatë më i ri i Oscar-it për aktorin më të mirë dytësor. Ai është gjithashtu aktori i parë britanik i trashëgimisë afrikane që ka fituar një çmim Academy Award.

Jeta e hershme dhe edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kaluuya lindi më 24 shkurt 1989 në Londër nga prindër ugandas. Nëna e tij e rriti atë në një pronë të këshillit në Camden Town, së bashku me një motër më të madhe. Babai i tij jetonte në Balaka dhe ata nuk patën kontakte deri në moshën 15-vjeçare. Kaluuya ndoqi shkollën fillore Torriano dhe Kolegjin St Aloysius, Highgate. Më pas ai mori Histori, Dramë dhe Biologji të nivelit A në shkollën Camden për Vajzat në kolegjin e përzier gjysmë gjithëpërfshirës të formës së gjashtë.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vitet 2000: Shfaqjet e teatrit shkollor dhe rolet e hershme të aktrimit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kaluuya shkroi shfaqjen e tij të parë në moshën nëntë vjeç, pas së cilës ai filloi të interpretonte teatër improvizues. Ai filloi të aktrojë si fëmijë në shkollën e tij lokale të Teatrit Anna Scher dhe WAC Arts. Ai u shfaq në rolin e tij të parë të aktrimit në vitin 2006 si Reece në dramën kontroverse të BBC-së Shoot the Messenger. Kaluuya më pas iu bashkua kastit origjinal të Skins si Posh Kenneth; ai ishte gjithashtu një shkrimtar kontribues në dy sezonet e para të serialit, si dhe autori kryesor i episodeve me titull "Jal" dhe "Thomas".

Pas Skins, Kaluuya u shfaq si një yll i ftuar në shumë seri televizive të njohura si Silent Witness, Doctor Who special "Planet of the Dead" dhe Lewis. Ai gjithashtu është shfaqur në skeçe-show-n That Mitchell dhe Webb Look dy herë dhe si personazhi i preferuar i fansave "Parking Patawayo" në skeçe-show-n Harry & Paul. Kaluuya gjithashtu shprehu një personazh në sitcomin e BBC Radio 4 Sneakiepeeks. Në vitin 2009, ai u bë anëtar i rregullt i kastit në komedinë ITV FM. Në fund të vitit 2009, Revista Screen International zgjodhi Kaluuya në raportin e tyre vjetor si Yll i së nesërmes në Mbretërinë e Bashkuar.

Vitet 2010: Vazhdimi i vlerësimit në skenë dhe zbulimi i filmit me Get Out[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2010, Kaluuya luajti rolin kryesor në Sucker Punch të Roy Williams në Teatrin Royal Court në Londër; Kaluuya fitoi vlerësime të shkëlqyera për performancën e tij dhe ai fitoi çmimin Evening Standard dhe Critics' Circle Theatre Award për Ardhur të Shquar. Nga viti 2009 deri në 2011, ai portretizoi Michael "Tea Leaf" Fry në komedinë e errët të BBC Psychoville.

Midis 2011 dhe 2013, Kaluuya u shfaq në disa filma të shkurtër, më së shumti në Daniel Mulloy's Baby, i cili u shfaq premierë në Festivalin e Filmit Sundance, dhe vazhdoi të fitojë çmimin e filmit më të mirë të shkurtër në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në Edinburg, si dhe çmimin më të mirë të shkurtër. Çmimi i Filmit në British Independent Film Awards. Në vitin 2011, ai u shfaq në vazhdimin e filmit të vitit 2003 Johnny English, i titulluar Johnny English Reborn, si Agent Tucker. Gjithashtu në vitin 2011, ai luajti rolin e Mac Armstrong në serialin dramatik mbinatyror të BBC3 The Fades. Në vitin 2013, ai u shfaq në filmin komedi superhero, Kick Ass 2. Në vitin 2015, ai portretizoi një agjent të FBI-së në filmin thriller të Denis Villeneuve, Sicario.

Kaluuya luajti një nga personazhet kryesore përballë Jessica Brown Findlay në "Fifteen Million Merits", një episod i serialit antologjik Black Mirror, për të cilin ai mori vlerësime pozitive nga kritikët. Episodi fillimisht u shfaq premierë në Channel 4 në 2011, por fitoi popullaritet pasi u publikua më pas në Netflix në Shtetet e Bashkuara. Ishte performanca e tij në Black Mirror që tërhoqi vëmendjen e Jordan Peele, i cili më vonë e zgjodhi atë në Get Out, i cili rezultoi të ishte roli i tij i madh.

Performanca e Kaluuya në Get Out, e cila u shfaq në kinema më 24 shkurt 2017, tërhoqi vlerësime të konsiderueshme nga kritikët. Steven Gaydos i Variety shkroi se "terrori, tensioni, humori dhe tërbimi i këtij akti balancues kinematografik të fuqishëm dhe efektiv, qëndron mbi supet e këtij aktori të ri brilant britanik, i cili komunikon ankthet universale pa humbur kurrë adresën thelbësore të shtëpisë së tij afrikane të rrethuar. Heroi amerikan”. Richard Lawson i Vanity Fair e quajti performancën e Kaluuya-s një "pjesë mjeshtërore dhe rrëfyese e aktrimit". Për interpretimin e tij, ai mori vlerësime të shumta, duke përfshirë një nominim për çmimin Oscar për aktorin më të mirë. Ai gjithashtu mori nominime për një çmim BAFTA, Critics' Choice Award, Golden Globe Award dhe SAG Award për rolin e tij. Në vitin 2018, ai mori çmimin BAFTA Rising Star Award.

Në dhjetor 2016, Kaluuya mori pjesë në filmin Black Panther të Marvel Cinematic Universe. Filmi u publikua më 16 shkurt 2018, në Shtetet e Bashkuara. Kaluuya gjithashtu pati një rol të madh në filmin e grabitjes Widows (2018) dhe luajti në filmin e udhëtimit / krimit Queen & Slim (2019), përballë Jodie Turner-Smith.

Në tetor 2019, u njoftua se Kaluuya do të prodhonte një film artistik bazuar në shfaqjen televizive për fëmijë Barney & Friends përmes kompanisë së tij të sapoformuar të prodhimit 59%, së bashku me Mattel Films. Sipas Kaluuya, filmi i Barney do të "befasonte audiencën dhe do të përmbyste pritshmëritë". Që nga viti 2022, filmi është ende herët në zhvillim dhe skenari është ende duke u ripunuar.

2020: Sukses i mëtejshëm dhe Kuzhina[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2020, Kaluuya u njoftua se do të prodhonte dhe luante në një adaptim të romanit debutues të Femi Fadugba, The Upper World në Netflix. Në vitin 2021, ai luajti si socialisti revolucionar Fred Hampton në dramën biografike Judas and the Black Messiah. Performanca e tij në film u vlerësua nga kritikët, duke fituar çmimin e Akademisë për aktorin më të mirë dytësor, çmimin BAFTA për aktorin më të mirë në rol dytësor, çmimin e filmit Critics' Choice për aktorin më të mirë dytësor, çmimin Golden Globe për aktorin më të mirë dytësor - Filmi dhe Çmimi i Guild-it të Aktorëve të Ekranit për performancë të jashtëzakonshme nga një aktor mashkull në një rol dytësor; duke u bërë interpretuesi i vetëm atë vit që fitoi të pesë çmimet kryesore të filmit. Në moshën 32-vjeçare, Daniel Kaluuya u bë fituesi i shtatë më i ri i Oscar-it si aktori më i mirë në rol dytësor.

Në fillim të vitit 2021, Kaluuya u luajt në filmin horror fantastiko-shkencor të Peele, Nope, së bashku me Keke Palmer dhe Steven Yeun. Filmi u publikua më 22 korrik 2022 me vlerësime pozitive. Për shkak të konflikteve të planifikimit me Nope, u njoftua se Kaluuya nuk do të riprodhojë rolin e tij si W'Kabi në vazhdimin Black Panther, Black Panther: Wakanda Forever. Në prill, Kaluuya priti një episod të Saturday Night Live, me të ftuar muzikor St. Vincent. Kaluuya u përfshi gjithashtu në listën e 2021 të Time të 100 njerëzve më me ndikim në botë.

Në mars 2022, u zbulua se Kaluuya po shkruante një dramë distopike për Netflix, të titulluar Kuzhina, me Kibwe Tavares që do të drejtonte. Drama do të luajë Kane Robinson dhe Jedaiah Bannerman, dhe është duke u bashkë-shkruar nga Joe Murtagh, dhe produksion ekzekutiv nga Michael Fassbender.

Në maj të vitit 2022, u njoftua se Kaluuya ishte transmetuesi i dokumentacionit sportiv të Amazon Prime: Të gjitha ose asgjë: Arsenal, i cili ndoqi skuadrën e Premierligës angleze, Arsenalin në prapaskenë gjatë gjithë sezonit 2021–2222.

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kaluuya jeton në Londrën Perëndimore. Ai është një mbështetës i zjarrtë i Arsenal F.C., deri në atë masë sa i referohet rivalëve të Londrës Veriore të Arsenalit, Tottenham Hotspur F.C., si "skuadra që nuk duhet të përmendet" dhe "Voldemort i Ligës". Ai ka deklaruar në Jimmy Kimmel Live! se nëna e tij nuk e kuptonte suksesin e tij.