Darien Levani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Darien Levani (Fratar 1982) është një shkrimtar shqiptar.

Është themelues i blogut kolektiv Tirana Calling mbi muzikë e letërsi[1].

Ka debutuar në panoramën letrare shqiptare në vitin 2012 me romanim "Poetet bejne dashuri ndryshe" (Botime PEGI). Në vitin 2013 ka fituar çmimin "Penda e argjendtë" për këtë roman[2]. Romani i tij i dytë titullohet "Dopio Gjashta" dhe është botuar në vitin 2015 dhe heton raportet mes korrupsionit në shtetin e policinë shqiptare[3].

  1. ^ "Tirana Calling".
  2. ^ "Ministria e Kulturës". Marrë më 20/04/2019. Shiko vlerat e datave në: |accessdate= (Ndihmë!)
  3. ^ "Anabel Magazine". Marrë më 20/04/2019. Shiko vlerat e datave në: |access-date= (Ndihmë!)