Jump to content

Dashnor Kokonozi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Dashnor Kokonozi (lindur më 1951) është një publicist, përkthyes dhe shkrimar shqiptar.

Botime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • "Shtrati i Prokustit" (1989), roman
  • "Familja e shenjtë" tregime
  • "Trans", (2009), roman.

Përkthime në shqip[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Robert Louis Stevenson, Dr. Xhekill dhe Mrs. Hajdi;
  • Jean-Luc Tourenne, Një mbret për Shqipërinë;
  • Charles Baudelaire, Poema të vogla në prozë: Spleen-i i Parisit;