David Baszucki

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

David Baszucki i lindur më 20 janar 1963 i njohur gjithashtu nga ndërtuesi i tij i emrit të përdoruesit Roblox, është një sipërmarrës, inxhinier dhe zhvillues softuerësh amerikan me origjinë kanadeze. Ai njihet më së miri si bashkëthemeluesi (së bashku me Erik Cassel) dhe CEO i Roblox Corporation. Ai më parë ishte bashkëthemelues dhe shërbeu si CEO i Knowledge Revolution, i cili u ble nga MSC Software në dhjetor 1998.

Jeta dhe edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Baszucki ka lindur më 20 janar 1963, në Kanada. Ai u rrit në Eden Prairie, Minesota. Si fëmijë, ai ishte i interesuar për biçikletat, karts dhe fantashkencë. Ai ndoqi shkollën e mesme Eden Prairie në Eden Prairie, Minesota, ku ishte kapiteni i ekipit të kuizit televiziv të shkollës së mesme. Më vonë ai vazhdoi të drejtonte emisionin e tij radiofonik për KSCO Radio Santa Cruz nga shkurti deri në korrik 2003. Baszucki studioi inxhinieri dhe shkenca kompjuterike në Universitetin Stanford. Ndërsa ishte atje, ai bëri një praktikë verore në General Motors ku punoi në një laborator të fokusuar në kontrollin e motorëve të makinave me softuer. Ai u diplomua në vitin 1985 si studiues i General Motors në inxhinieri elektrike.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Knowledge Revolution[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në dhjetor 1998, Knowledge Revolution u ble nga MSC Software, një kompani softuerësh simulimi me bazë në Newport Beach, Kaliforni, për 20 milionë dollarë. Baszucki u emërua nënkryetar dhe menaxher i përgjithshëm i MSC Software nga viti 2000 deri në 2002, por ai u largua për të themeluar Baszucki & Associates, një firmë investimi engjëll. Baszucki drejtoi Baszucki & Associates nga 2003 deri në 2004. Ndërsa ishte investitor, ai siguroi fonde fillestare për Friendster, një shërbim i rrjeteve sociale.

Roblox[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Baszucki zotëron afërsisht 13% të aksioneve në Roblox Corporation, kompania që zotëron Roblox, një aksion që vlerësohet të jetë afërsisht 470 milionë dollarë që nga viti 2020. Ai tha se do të dhuronte çdo kompensim të ardhshëm që fiton nga listimi i Roblox në bursën e Nju Jorkut. për qëllime filantropike. Në dhjetor 2021, një hetim i New York Times pretendoi se ai dhe të afërmit e tij përdorën një lehtësim tatimor të destinuar për investitorët e bizneseve të vogla në mënyrë që të shmangnin ligjërisht dhjetëra miliona dollarë në taksat mbi fitimet kapitale. Sipas Business Insider, Baszucki ishte CEO i shtatë më i paguar në vitin 2021, duke fituar 232.8 milionë dollarë.

Aktivitete tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në mars 2021, pas listimit të Roblox në Bursën e Nju Jorkut, Baszucki dhe gruaja e tij krijuan Baszucki Group, një organizatë filantropike, dhe filluan Fondin e Kërkimit të Trurit Baszucki për të ofruar grante për programet kërkimore bipolare. Në dhjetor 2021, Universiteti i Kalifornisë, San Francisko nisi Iniciativën për Terapinë e Limfomës Baszucki, me 6 milionë dollarë donacione nga Baszucki gjatë pesë viteve, për të rritur efektivitetin dhe disponueshmërinë e terapisë së qelizave T të receptorit të antigjenit kimerik për pacientët me limfomë. Në shtator 2022, Baszucki, bashkëthemeluesi i Google, Sergey Brin, dhe kryetari i Keystone Capital, Kent Dauten, dhuruan së bashku 150 milionë dollarë për kërkimin dhe trajtimin e çrregullimit bipolar.

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Baszucki jeton në zonën e Gjirit të San Franciskos me gruan e tij, romancieren Jan Ellison dhe katër fëmijët e tyre.