Jump to content

Roblox

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Roblox është një platformë lojërash internet dhe një sistem i krijimit të lojërave i zhvilluar nga Roblox Corporation që lejon përdoruesit të programojnë lojëra dhe të luajnë lojëra të krijuara nga përdorues të tjerë. Krijuar nga David Baszuckidhe Erik Cassel në 2004 dhe lëshuar në 2006, platforma pret lojëra të krijuara nga përdoruesit të zhanreve të shumta të koduara në gjuhën e programimit Lua . Për pjesën më të madhe të historisë së Roblox -it, ai ishte relativisht i vogël, si si platformë ashtu edhe si kompani. Roblox filloi të rritet me shpejtësi në gjysmën e dytë të viteve 2010, dhe kjo rritje është përshpejtuar nga pandemia COVID-19 . [1] [2]

Roblox është falas për të luajtur, me blerjet në lojë të disponueshme përmes një monedhe virtuale të quajtur Robux. Që nga gushti 2020, Roblox kishte mbi 164 milionë përdorues aktivë mujorë, duke përfshirë më shumë se gjysmën e të gjithë fëmijëve amerikanë nën 16 vjeç. [3] [4]

Megjithëse Roblox ka marrë përgjithësisht vlerësime pozitive nga kritikët, ajo është përballur me kritika për moderimin e saj, mikrotransaksionet dhe praktikat e supozuara shfrytëzuese të drejtuara ndaj fëmijëve.

  1. ^ Levy, Ari (8 prill 2020). "While parents Zoom, their kids are flocking to an app called Roblox to hang out and play 3D games". CNBC. Marrë më 27 qershor 2020. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Morrison, Sherwood (12 korrik 2019). "How Roblox avoided the gaming graveyard and grew into a $2.5B company". TechCrunch. Marrë më 28 gusht 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Browning, Kellen (16 gusht 2020). "You May Not Know This Pandemic Winner, but Your Tween Probably Does". The New York Times. Arkivuar nga origjinali më 2020-08-16. Marrë më 17 gusht 2020. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Lyles, Taylor (21 korrik 2020). "Over half of US kids are playing Roblox, and it's about to host Fortnite-esque virtual parties too". The Verge. Marrë më 23 korrik 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)