Jump to content

David Chalmers

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
David Chalmers
Chalmers në vitin 2008
EmriDavid John Chalmers
Lindja (1966-04-20) 20 prill 1966 (58 vjeç)
VendlindjaSydney, New South Wales, Australi
EraFilozofia bashkëkohore
RajoniFilozofia perëndimore
Shkolla/traditaFilozofia analitike
InteresimetFilozofia e mendjes, vetëdija, filozofia e gjuhës
Ide të famshmeProblemi i vështirë i vetëdijes, mendja e zgjeruar, dydimenzionaliteti, dualizmi natyralistik, mumja filozofike

David John Chalmers (i lindur më 20 prill 1966) është filozof dhe shkencëtar kognitiv australian i cili specializon në filozofinë e mendjes dhe filozofinë e gjuhës. Ai është profesor i Filozofisë dhe Shkencës Neuronale si dhe drejtor i Qendrës për Mendje, Tru dhe Vetëdije në Universitetin e New York. Në vitin 2013, ai u zgjodh Fellow i Akademisë Amerikane të Arteve she Shkencave.

Chalmers është më së shumti i njohur për formulimin e "problemit të vështirë të vetëdijes" dhe eksperimentit mendor të "mumjes filozofike". Ai është bashkëthemeluesi i PhilPapers (databazë e artikujve shkencorë për profesionistët dhe studentët e filozofisë) së bashku me David Bourget.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]