David Chater

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
David Çater
Fotoporteti
Emri David
Mbiemri Chater
Kombësia anglez
Shtetësia britaneze
Profesioni gazetar sky

David Chater gazetar anglez, reporter lufte.

Davidi për qarqet shqiptare u bë i njohur si reporter i televizionit Sky News, në të cilin televizion më 13 qershor 1999 shfaqi reportazhin Çlirimi i Gjakovës. Davidi ishte reporteri i parë i huaj që kishte hyrë në Gjakovë, pas 76 ditë luftime të përgjakshme. U shpall Qytetar Nderi i Gjakovës më 29 prill 2014.

Çlirimi i Gjakovës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Reportazhi Çlirimi i Gjakovës[1] është bërë më 13 qershor 1999 për televizionin SKY. Në këtë reportazh, Chater-i raportonte se një grup qytetarësh gjakovarë, pikërisht në ora 15.15 min. të datës 13 qershor 1999, tek Tyrbja e Shejh Shefqetit, i prenë rrugën automjetit të tij zyrtar. Ai nuk dinte se në ato momente Gjakova digjej flakë nga të katër anët, nga forcat okupatore serbe. Qytetarët e dërmuar gjakovarë, të lodhur nga masakrat serbe, iu lutën atij për ndihmë urgjente, ai ktheu sërish automjetin në drejtim te Prizrenit, për të takuar forcat italiane të KFOR-it, të stacionuara në afërsi të Rogovës dhe për të përcjellë mesazhin e popullatës gjakovare. Ky mesazh ishte : "Urgjentisht hyni në qytetin e Gjakovës dhe parandaloni masakrën e forcave paramilitare serbe ndaj popullatës civile shqiptare". Komandanti i KFOR-t italian, pranoj mesazhin nga Chater-i dhe vendosi të hyjë menjëherë në Gjakovë, duke thyer rregullat dhe itinerarin e NATO-s.

Në ora 16.45 min., forcat e KFOR-it italian hynë në qytetin e Gjakovës, gjithashtu hynë në histori të këtij qyteti dhe David Chater si dhe KFOR-i italian, duke shpëtuar qytetarët e mbetur në Gjakovë nga më e keqja.

Data zyrtare e çlirimit të Gjakovës është më 14 qershor 1999 atë ditë forcave te KFOR-it italian ju bashkëngjitën edhe forcat e UÇK-së dhe së bashku dëbuan forcat kriminale serbe nga Gjakova.

Me kërkesë të Besnik Bardhi, ish asambleist i Kuvendit të Komunës në Gjakovë, pas më shumë se 6 vite rradhazi tentime, më 29 prill 2014, më në fund për meritat e tij të jashtëzakonshme në shpëtimin e popullatës civile në Gjakovë më 13 qershor 1999, David Chater u shpall Qytetar Nderi i Gjakovës.

Burimi i të dhënave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Wikibooks-logo.png Wiki Libri: Miqtë e popullit dhe të kombit tonë