David Provan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
David Provan
Të dhënat personale
Emri i plotëDavid Provan
Data e lindjes11 mars 1941
Vendi i lindjesFalkirk, Skocia
Data e vdekjes26 nëntor 2016
PozicioniMbrojtës
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1958-1970Rangers171(9)
1970-1971Crystal Palace1(0)
1970-1975Plymouth Argyle129(10)
1974-1975St Mirren13(0)
Ekipi kombëtar
1963–1965Skocia5(0)
1967Liga e Futbollit të Skocisë XI1(0)
Ekipet e menaxhuara
1987-1991Albion Rovers F.C.
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

David Provan (11 mars 1941 - 26 nëntor 2016)[1] ishte futbollist skocezë. Ai ka luajtur për Rangers, Crystal Palace, Plymouth Argyle and St Mirren. Ai poashtu ka luajtur në kombëtaren skoceze. Ai vdiq pas një sëmundje të gjatë që e kishte.[2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Former Rangers defender Davie Provan dies at the age of 75
  2. ^ "Davie Provan". Rangers.co.uk. Rangers Football Club. 26 nëntor 2016. Arkivuar nga origjinali origjinali më 27 nëntor 2016. Marrë më 26 nëntor 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)