Daytona Beach, Florida

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Daytona Beach, Florida
Anglisht : City of Daytona Beach
qytet
noform
From top, left to right: Welcome sign when entering Daytona Beach; Daytona Beach Bandshell; Ocean Walk Shoppes; Daytona Beach Pier; Daytona International Speedway
Stema_figura
Vendndodhja
Daytona Beach, Florida is located in SHBA
Daytona Beach, Florida
Daytona Beach, Florida

Koordinatat: 29°11′24″V 81°5′22″P / 29.19000°V 81.08944°P / 29.19000; -81.08944

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Florida
Qarku Volusia
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 4 m (m.n.d.)
Popullsia 61005 banorë (2010)
 •  urbane 349.064 banorë
 •  aglomerati 590.289 banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi 1870
Kodi Postal 32114-32126, 32198
Prefiksi 386
Koordinatat 29° 11′ 24″ Veri

81° 5′ 22″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.codb.us

Daytona Beach, Florida (City of Daytona Beach) është një qytet në qarkun Volusiashtetit federal Florida, SHBA. Në Daytona Beach, Florida jetojnë 61005 banorë (2010)Gabim referencash: Duke mbyllur </ref> mungon për etiketën <ref> Florida Department of Transportation. Urbanized Area Population Estimates Arkivuar 5 mars 2016 tek Wayback Machine. 2010-04-01. Retrieved 2012-02-17.</ref>, dhe dendësia e popullisë është banor/km2 (1.044.40 banorë/sq mi). Qyteti ka një sipërfaqe prej  km2 (63.78 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 4 m (13 ft).[1]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "US Board on Geographic Names". United States Geological Survey. 25 tetor 2007. Marrë më 2008-01-31. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Daytona Beach, Florida – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale