Jump to content

Deep Blue Sea

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Deep Blue Sea (sq: Deti i Thellë Blu) është një film triller amerikan i vitit 1999 me regji nga Renny Harlin dhe me aktorë Saffron Burrows, Thomas Jane, Samuel L. Jackson, Michael Rapaport dhe LL Cool J. I vendosur në një strukturë të izoluar nënujore, filmi ndjek një ekip shkencëtarësh. dhe kërkimet e tyre mbi peshkaqenët mako për të ndihmuar në luftimin e sëmundjes së Alzheimerit. Situata zhytet në kaos kur peshkaqenë të shumtë të inxhinieruar gjenetikisht nisin tërbimin dhe përmbytin objektin.

Deep Blue Sea kishte një buxhet prodhimi prej 60-82 milionë dollarë dhe përfaqësonte një provë për Harlin, i cili nuk kishte bërë një film të suksesshëm komercial që nga Cliffhanger në 1993. Filmi u xhirua kryesisht në Fox Baja Studios në Rosarito, Meksikë, ku ekipi i prodhimit ndërtoi grupe mbi rezervuarët e mëdhenj të ujit që ishin ndërtuar për filmin e James Cameron të vitit 1997, Titanic. Megjithëse Deep Blue Sea përmban disa pamje të peshkaqenëve të vërtetë, shumica e peshkaqenëve të përdorur në film ishin ose animatronikë ose të krijuar nga kompjuteri. Trevor Rabin kompozoi partiturën e filmit; LL Cool J kontribuoi me dy këngë në film: "Deepest Bluest (Shark's Fin)" dhe "Say What".

E shfaqur në kinema gjatë sezonit veror, Deep Blue Sea fitoi mbi 165 milionë dollarë në mbarë botën. Ai mori përgjithësisht komente të përziera nga kritikët, të cilët vlerësuan pezullimin, ritmin dhe sekuencat e tij të veprimit, por kritikuan joorigjinalitetin e tij dhe konventat e filmit B. Në retrospektivë, Deep Blue Sea është konsideruar si një film i suksesshëm i peshkaqenëve, veçanërisht brenda një zhanri të kufizuar që është dominuar nga thrilleri i Steven Spielberg, Nofullat e vitit 1975. Një vazhdim i drejtpërdrejtë në video, Deep Blue Sea 2, u publikua në 2018. Një film i tretë, Deep Blue Sea 3, u publikua më 28 korrik 2020.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]