Dekameteri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko


Madhësi matëse
Sistemi SI
Madhësia Gjatësia
simboli
Njësia dekametri
simboli dm
SI
redaktoni kutinë

Dekametri (gr. δέκα= dhjetë dhe gr. μέτρον = matës, masë ) është njësi matëse që rrjedhë nga Sistemi SI dhe përbëhet nga njësia bazë metri dhe parashtesa për njësi deka. Është dhjetë fishi i metrit dhe shkruhet me simbolin dam. Dekameteri si shprehje është përdorur në lëmi të ndryshme të shkencës dhe në jetën e përditshme kur flitej për gjatësi të nivelit më të madhë së metri. Këtu përdoroheshin edhe shprehjet si gjatësi të nivelit dekametrike. Në kohën më të re kjo shprehje përdoret gjithnjë e më pakë dhe për këtë përdoren shprehjet për metra.

Konvertimi i gjatësisë së shprehur në dekametra, në metra bëhet duke marrë për bazë: një dekametër i përgjigjet dhjetë fishit të metrit. 1dam =100 dm =101m = 10m dhe 1m =10 -1 dam = 0,1dam

Shiko dhe këtë[redakto | redakto tekstin burimor]

gjith ju qe e lexoni hongshi mutin

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]