Delja e Sharrit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Delja e Sharrit
Sheep on the pastures, Shar Mountain.JPG

Delja e Sharrit është një racë delesh që cila e ka marrë emrin mbas Maleve të Sharrit, ku ka rreth 50% prej numrit të gjithmbarshëm të deleve në Kosovë. [1]

Karakteristikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Delja e Sharrit hyn në grupin e deleve bishtshkurtra dhe supozohet se prejardhjen e ka nga mufloni evropian, por mendohet se ka gjak të deles së stepave (ovis vignei). Hyn në grupin e deleve të imta leshshkurtra, me lartësi të xhidavisë rreth 57,4 cm dhe me thellësi e gjerësi të dobëta të kraharorit. Ka masë trupore prej 30-35 kg. Për herë të parë hyn në riprodhim në moshën 18 muajsh dhe ka pjellori rreth 102%. [2]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Blegtoria e veçante, Niveli II, MASHT, Prishtinë, 2013, fq. 50
  2. ^ Blektori : Delja e Sharrit, OpojaRadio.webs.com

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]