Demonstratat shqiptare (Maqedoni)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Demonstratat shqiptare ne Maqedoni kane historine e tyre.

Demonstratat kunder rastit te montuar "Monstra"[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demonstratat kunder rastit te montuar "Monstra" nisen ne Shkup. Demostrata e pare nisi me date... dhe me pas ...

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Me date 11 korrik iu bashkua demostruesve edhe politikani Zijadin Sela, ish kryetari i komunes se Struges si edhe shkrimtari dhe publicisti Kim Mehmeti qe ishte prononcuar qe heret ne perkrahje te demostruesve.

Ehoja e demostratave zinxhir[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mbas demostratave ne Shkup pasuan disa demostrata ne Tetove, ne Struge,Gostivar, Diber, Kercove