Jump to content

Der Untergang

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Der Untergang (Rënia) është film i vitit 2004 me regji te Oliver Hirschbiegel

Filmi tregon per 10 ditet e fundit te diktatorit Adolf Hitler. Filmi fillon diten e ditelindjes se tij te 56 me 20 prill 1945 deri ne 30 prill diten e vetevrasjes se tij ne bunker, pak dite para kapitullimit te Gjermanise.

Roli i diktatorit interpretohet nga aktori zvicerian Bruno Ganz.

Shih dhe kete[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmi mori frymezua nga 2 libra DISFATA shkruar nga Joachim Fest, qe ishte historian dhe autor i biografise se Hitlerit, dhe DERI NE MOMENTIN E FUNDIT, ditari i vete sekretares se diktatorit.

Per perzgjedhjen e aktoreve është treguar shume kujdes duke perzgjedhur per kinoprove, ata aktore te cilet kishin ngjashmeri me oficeret naziste, gjithashtu truku qe i është aplikuar aktorit Bruno Ganz e ka bere mjaft te ngjashem me diktatorin nazist. Shume vemendje i është perkushtuar dhe rindertimit te bunkerit dhe rrenojave te Berlinit. Filmi ne gjithe boten mundi te nxirrte rreth 92 milion dollare fitime.