Derventa

Coordinates: 44°59′N 17°54′E / 44.983°N 17.900°E / 44.983; 17.900
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Derventës (serbe Cirilik: Дервента) është një qytezë dhe komunë ne Bosnje dhe Hercegovinë, në pjesën veriore të entitetit Republika Srpska në veriperëndim të qytetit Doboj, në rajonin Posavina. Komuna përbëhet nga 57 fshatra si dhe vet qyteza. 44°59′N 17°54′E / 44.983°N 17.900°E / 44.983; 17.900