Desuk

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Desouk
Qytet
noform
Xhamia Ibrahim El-Deouki
Vendndodhja
Desouk is located in Egjipt
Desouk
Desouk

Koordinatat: 31°8′32″V 30°38′42″L / 31.14222°V 30.64500°L / 31.14222; 30.64500

Administrimi
Shteti Flamuri Egjipti
Guvernorati Kafr Al Shaykh
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 20.8 km2
Lartësia 9 m (m.n.d.)
Popullsia 137,660 banorë
Dendësia 6,618.3 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore EST (UTC+2)
Kodi Postal 33611 - 33612
Prefiksi +2 047
Koordinatat 31° 8′ 32″ Veri

30° 38′ 42″ Lindje

Faqja Zyrtare www.desouq.org

Desouk (Arabisht: دسوق‎‎) është qytet në veri të Egjiptit. Ndodhet 80 kilometra në lindje të Aleksandrisë. Qyteti ka pasur 137,660 banorë më 2011.[1] Nga viti 1250 deri në vitin 1570, Desouk ishte pjesë e provincës Gharbia. Nga viti 1798 deri në vitin 1801, Desouk ishte pjesë e provincës Rosetta.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Presidency of Desouk City, Administrative division & Population (2011)". Epcodes.com. 31 dhjetor 2009. Marrë më 2010-12-29. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)