Devil May Cry 3: Dante's Awakening

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Devil May Cry 3: Dante's Awakening (në shqip Djalli Mund të Qajë 3: Rizgjimi i Dantes) është një lojë aksioni prodhuar dhe shpërndarë nga Capcom për PlasyStation 2 në vitin 2005 dhe për PC (versioni internacional) një vit më vonë shpërndarë nga Ubisoft [ref. 1]. Loja është instalimi i tretë i serive të lojërave me të njëjtin titull prodhuar po nga e njëjta firmë.

Historia ndjek përpjekjet e antagonistit Virgil (vëllai binjak i Dante) dhe Arkham (Jester) për të përfituar fuqinë e Spardës (demoni që sakrifikoi fuqinë e tij për të shpëtuar njerëzimin nga vetë lloji i tij). Lojtari në rolin e Dantes duhet të çajë rrugën e tij mes 20 misionesh për të ndaluar antagonistët në arritjen e qëllimeve të tyre [ref. 2].

Loja bazohet në një sistem kompleks kombinimesh stilesh dhe armësh në bazë të së cilës lojtari merr vlerësimin e stilit nga D deri në C, B, A, S dhe SS për të arritur maksimumin e “SSStylish.” Gjatë lojës lojtari mund të mbledh sende të shumta që e ndihmojnë në progres si sferat e kuqe (të quajtura “orbs” në anglisht), sferat blu, sferat e verdha, yjet vjollcë etj. Lojtari mund të mbajë gjithsej katër armë: dy armë zjarri dhe dy Devil Arms (Krahë Djalli) me veçoritë e veta. Përdorimi i armëve dhe stili ndryshon në bazë të stilit të luftimit që janë gjashtë në total si: Trickster, Swordmaster, Gunslinger, Royal Guard, Quicksilver dhe Doppelganger. Lojtari gjithashtu mund të përdorë edhe teknika të vetme që mund të kombinohen më vonë me lëvizje të tjera si Wild Stomp, Rising Shot etj. [ref 3].

Devil May Cry 3 pati sukses duke u vlerësuar në Game Rankings me 84%. Sipas Capcom loja shiti 1 300 000 kopje në të gjithë botën [ref. 4][ref. 5]. Versioni për PC nuk u prit aq mirë sa versioni për PS2. GameSpot kritikoi publikuesit duke shprehur se versioni për PC ishte më inferior ndaj atij për konzolën PS2 [ref. 6].

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]