Devon (Angli)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Devon
Qark ceremonial
Motoja "Auxilio Divino"
("Me ndihmën e Zotit")
Stema_figura
Stema e Devonit
Flag of Devon.svg
Flamuri i Devonit
Administrimi
Shteti Flamuri Anglia
Rajoni Anglia Jugperëndimore
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 6,707 km2
Popullsia 1,194,166 banorë (2018)
Dendësia 178 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi E lashtë
Zona Kohore Greenwich Mean Time (UTC)
Verore Koha Verore Britanike (UTC+1)
Faqja Zyrtare www.devon.gov.uk

Devon ( /ˈdɛvən/, Kornishisht: Dewnens), gjithashtu e njohur si Devonshire, është një qark i Anglisë, që arrin nga Kanali Bristol në veri në Kanalin e la Manshit në jug. Është pjesë e Anglisë Jugperëndimore, kufizohet nga Cornwall në perëndim, Somerset në veri-lindje dhe Dorset në lindje. Qyteti i Exeter është qyteti i qarkut. Kombinuar si një qark ceremonial, zona e Devon është 6.707 km2 dhe popullsia e saj është rreth 1.1 milion.

Devon rrjedh emrin e tij nga Dumnonia. Gjatë epokës së hekurit britanik, Britanisë romake dhe mesjetës së hershme, ky ishte atdheu i keltëve britanikë të Dumnonii. (zhvendosja nga "M" në "V" është një ndërrim tipik konsonant kelt.) Vendosja anglo-saksone e Britanisë rezultoi në asimilimin e pjesshëm të Dumnonia në Mbretërinë e Wessex gjatë shekujve të tetë dhe të nëntë. Kufiri perëndimor me Cornwall u vendos në lumin Tamar nga Mbreti Æthelstan në vitin 936. Devon u krijua më vonë si një shire e Mbretërisë së Anglisë.