Diadoket

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Diadoket (shumësi i Latine Diadochus, nga greqishtja : Διάδοχοι, Diadokhoi, "Pasardhësit") ishin rival pasardhësit e Aleksandrit të Madh, dhe luftërave të tyre të Diadochi pas vdekjes së Aleksandrit. Kjo ishte fillim të periudhës Helenistike të historisë greke, kohë kur shumë njerëz që nuk ishin greke veten adoptuar filozofinë greke dhe stilet, jetës urbane greke, dhe aspektet e fesë greke. Ata i referohen edhe si Epigonoi (Ἐπίγονοι, "pjellë").

External links[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]