Diamant Terpo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Diamant Terpo

Diamant Terpo ka qenë veprimtar, filantropist, patriot atdhetar dhe arsimdashës shqiptar i cili dhuroi shtëpinë e tij në qendër të Korçës, e cila u përdor për nevojat e Mësonjtorës së Parë Shqipe në Korçë e cila nisi punën më datën 7 mars 1887.[1] [2]

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Objekti ku vepronte Mesonjetorja e Pare Shqipe e Korçës ishte pronë e atdhetarit Diamant Terpo

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]