Diego Albanese

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Diego Luis Albanese (lindur më 17 shtator 1973 në Mar del Plata) është një ish lojtar regbie në Argentinë i cili luante si anësor. Ai luante për San Isidro Club në Argjentina, French side Grenoble, Gloucester dhe Leeds Tykes. Albanese made 17 appearances for Gloucester scoring three tries.

Ai ka fituar 55 kupa për Argentinën, duke arritur 50 pikë, përfshirë edhe daljen në 1995, 1999dhe2003 World Cups. Ai u bë i mirënjohur pas shënimit përpjekjen për fitore në World Cup wild card match against Ireland in the 1999 World Cup that put Argentina into their first ever quarter final.

Albanese joined Leeds Tykes in 2002 on a two year contract. Ai bëri debutimin e tij kundër Leicester Tigers në gusht 2002 and helped his new side to a 26-13 win. Në sezonin e tij të parë 2002-2003 Diego made 18 starts in the Zurich Premiership scoring one try, a match winner against Harlequins at Headingley.Mbas kthimit nga World Cup në 2003, he went on to make eight more starts in the Zurich Premiership scoring one try, Diego was also a try scorer for Leeds Tykes in the Heineken Cup, in the loss to the reigning European Champions Toulouse at Headingley.

Albanese u largua nga the Tykes në fund të sezonit 2004/05 për tu rikthyer në SIC në Argjentinë, ku edha ai doli në pension më 2006.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]