Jump to content

Diiriye Guure

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Diiriye Guure (1860 - 1895) ishte mbret i Darawiish nga 1895 deri në vdekjen e tij. Ai u bë Lord dhe më pas mbret i Dhulbahante madje pretendonte edhe Mbretërinë e Ciid-Nugaal. Diiriye Guure ishte monarku i dytë i Dinastisë Shirshore, pasues i babait të tij, Garad Guure.[1][2]

  1. ^ Ciise, Jaamac Cumar (2005). "Taariikhdii daraawiishta iyo Sayid Maxamad Cabdille Xasan, 1895-1920". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Official History of the Operations in Somaliland, 1901-04". 1907. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)