Dimona

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Dimona
דִּימוֹנָה
Qytet
noform
Pamje nga Dimona
Vendndodhja
Dimona is located in Izraeli
Dimona
Dimona

Koordinatat: 31°4′V 35°2′L / 31.067°V 35.033°L / 31.067; 35.033

Administrimi
Shteti Flamuri Izraeli
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 29.877 km2
Popullsia 33,195 banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi 1955

Dimona (Hebraishtja: דִּימוֹנָה) është qytet në Izrael, ndodhet 36 kilometra në jug të Beersheba dhe 35 kilometra në perëndim të Detit të Vdekur. Në vitin 2014, popullësia e qytetit ishte 33,195.

Etimologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emri i qytetit rrjedh nga emri i një qytetit i cili përmendet në Bibël (Joshua 15:21-22).

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dimona ka klimë të shkretëtirës. Vera është e nxehtë, ku temperatura mesatare është rreth 33 ° C. Muaji më i nxehtë është gushti.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]