Dinjiteti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Dinjiteti është e drejta e një personi për t'u vlerësuar dhe respektuar për hir të tij dhe për t'u trajtuar në mënyrë etike. Është me rëndësi në moral, etikë, ligj dhe politikë si një shtrirje e koncepteve të epokës iluministe të të drejtave të qenësishme dhe të patjetërsueshme. Termi mund të përdoret gjithashtu për të përshkruar sjelljen personale, si në "sjelljen me dinjitet".

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]