Jump to content

Dino Ragja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Dino Ragja, lindi më 24 prill të vitit 1967Split, Kroaci, ishte basketbollist kroat, NBA basketbollist.

Është fitues i dy medaljoneve, fitues i titullit të kampionit botërorë, fitues i shumfishtë i titullit evropian ekipor madje lojtar shumë i sukseshëm në NBA. I gjatë 211 cm, ka luajtur në pozitën e qendrës dhe alo-qendër. Në viti 2003 ishte fitues i shpërblimit shtetërorë për sport “Franjo Buçar”.

Fillimi dhe kariera evropiane

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pasqyra kronologjike e karierës

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]