Diskutim:Alfabeti grek

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Alfabeti grek. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
Shtyp këtu për të filluar një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë ose çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

Klori-Cl

Klorin e zbuloi karl Wilhelm Scheele(shele)më 1774 me ngrohjen e acidit klorhidrik me dioksid mangani.Emri klor rrjedh nga gjuha greke (Kloros-i Gjelbër).Klori është element i grupit te 17 te sistemit periodik me simbol Cl dhe numër atomik 17.

Vetitë fizike të klorit

Klori ësht substancë e gaztë me ngjyrë të gjelbër ne të verdhë është 2.5 her me i rënd se ajri ka erë therëse ngulfatëse dhe nuk bën ti marrim er me hundë sepse ësht shumë helmus.