Diskutim:Anestezia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Anestezia. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk i binden rregullave kryesore.
Shtyp këtu për të filluar një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtashëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë ose çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.


Anestezia është gjendje e krijuar: paralizë e rikthyeshme e celulave të SNQ, që shoqërohet me analgjezi dhe amnezi nga përdorimi i disa lëndëve specifike.

Anestezi = narkozë ose indiferencë psikologjike + analgjezi + miorelaksantë + mbrojtje të organizmit.

Reanimacioni përfshin masat (e menjëhershme/jo të menjëhershme) për të risjellë he mbajtur në jetë një pacjent, funxionet jetësore të të cilit janë të çrregulluara rëndë.