Diskutim:Arbëreshët në Greqi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Arbëreshët në Greqi. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk i binden rregullave kryesore.
Shtyp këtu për të filluar një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtashëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë ose çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

Diskutim:Arvanitët/Arkivi 000

ndryshimet pa diskutuar[Redakto nëpërmjet kodit]

Ju lutem mos bëni ndryshime pa diskutuar. Ato mund të i bëni edhe në gjuhët tjera nuk ka problem, argumenti është argument--Hipi Zhdripi 31 Maj 2006 00:53 (UTC)

Arbanite villages of Boeotia[Redakto nëpërmjet kodit]

Arbanite villages of Boeotia,katundet e Viotjes - Arkica, Golemi, Livanatë, Tragana, Malësina, Luci, Shtiri, Zerikja, Hoshtja, Steveniku, Shahu, Mazhi, Sulinari, Njohori, Dobrena, Vaja, Karadak, Parapungia, Balca, Kapareli, Kokla, Kriekuqi, Vilja, Krora, Lutfi, Kaskaveli, Vrastamiti, Martini, Riçona, Dramësi, Muriqi, Kardhica, Shkurta...

Ndryshimi i emrit[Redakto nëpërmjet kodit]

Propozoj që emri i artikullit t jetë Arbëreshët (Greqi) ose Arbëreshët e Greqisë ose Arbëreshët në Greqi, pasi ata vetëquhen Arbëreshë e jo Arvanitë, ky i funit emrërtim grek.--AT44 (diskutimet) 28 tetor 2017 16:47 (CEST)

Ka disa burime të mira për këtë, dhe jane Xhevat Lloshi, shih faqet 169-170, si dhe Fehmi Agani: Arbëreshët e Greqisë (grekët i quajnë arvanites. gjuhën arvanitik, po nuk arrij të gjej ndonjë gjë që thotë që arvanitët vetë thone jemi "arbëreshë" në shqip. A do kishe ndonjë burim për këtë? Gjithashtu do doja të thirrja @Resnjari,-n pasi ai mund ta ndricojë më shumë cështjen, mbi të cilën nuk jam aq i informuar. --1l2l3k (diskutimet) 28 tetor 2017 16:53 (CEST)
@AT44,, @1l2l3k,, per burimet e cestjes te perdorimit e emrit, akademiku Hivzi Islami thote [1] "Les Albanais d'Italie, tout comme ceux de Grèce, s'appellent eux- mêmes Arbëresh et leur langue aussi gjuhë arbëreshe (langue albanaise)." Kur kane folur shqip, ate fjale Arberesh e kane perdorur per veten e tyre. Fjale e vjeter Arvanites ne greqisht eshte prej kjo fjale shqip dhe ishte emri i tyre per te gjitha njeres shqipfoles, vec prej cfare fe kane qene ato. Pas luftes e dyte boterore kuptimi i fjales Arvanites ndroi ne Greqi (per gjera nacionaliste dhe ideologjike), qe u be vecem per njerez shqipfoles ortodokse (Baltsiotis. burimi/footnote: 9. [2]). Eshte vertet se ne gjuhet tjera te huajt kjo komunitet eshte njohur me emrin Arvanites. Kjo komunitet vec prej vete indentifikimit e tyre ka folur shqip dhe mendoj se duhet te reflektohet ketu ne wikipedia shqip. Sipas kesaj gje eshte me mire ta ndrojme emrin te kesaj faqjes ne Arbëreshët në Greqi me vend ta kemi emrin Arvanites qe sot ka kuptime nacionaliste dhe ideologjike greke.Resnjari (diskutimet) 28 tetor 2017 17:45 (CEST)
Të falenderoj ngrohtësisht Resnjari, për argumentat që solle, dhe bëra zhvendosjen, e cila ka konsensusin e ne të treve. Falenderoj gjithashtu AT44 që e solli në faqen e diskutimit! --1l2l3k (diskutimet) 28 tetor 2017 19:16 (CEST)
@Resnjari, dhe @1l2l3k, kështu bëhen punët, ju faleminderit për bashkëpunimin.--AT44 (diskutimet) 28 tetor 2017 22:00 (CEST)

U ndryshuan lidhjet e jashtme[Redakto nëpërmjet kodit]

Përshëndetje, redaktorë!

Tani sa ndryshova 2 lidhjet e jashtme në Arbëreshët në Greqi. Ju lutem, shpenzoni pak kohë për të shqyrtuar redaktimin tim. Nëse keni ndonjë pyetje ose dëshironi që t'i injoroj lidhjet apo faqet krejtësisht në të ardhmen, ju lutem vizitoni këtë faqe për informacione të mëtejshme. Kam bërë këto ndryshime:

Kur të keni mbaruar së shqyrtuari ndryshimet e mia, mund të ndiqni udhëzimet te stampa më poshtë për të rregulluar çdo problem me adresat.

Gjithë të mirat!—InternetArchiveBot (Raporto bug) 8 shtator 2019 16:01 (CEST)

Internet Archive Bot[Redakto nëpërmjet kodit]

Përshëndetje, redaktorë!

Sapo ndryshova 2 lidhje të jashtme te artikulli Arbëreshët në Greqi. Ju lutem, shpenzoni pak kohë për të shqyrtuar redaktimin tim. Nëse keni ndonjë pyetje ose dëshironi që t'i injoroj lidhjet apo faqet krejtësisht në të ardhmen, ju lutem, vizitoni këtë faqe për informacione të mëtejshme. Kam bërë këto ndryshime:

Kur të keni mbaruar së shqyrtuari ndryshimet e mia, mund të ndiqni udhëzimet te stampa më poshtë për të rregulluar çdo problem me adresat.

Gjithë të mirat!—InternetArchiveBot (Raporto bug) 14 shtator 2019 18:23 (CEST)