Diskutim:Azoti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Azoti. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
Shtyp këtu për të filluar një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë ose çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

Azoti eshte perberes i ajrit.Gjithashtu azoti eshte perberes edhe i organizmave te gjalle.Ai eshte element i domosdoshem per rritjen dhe zhvillimin e bimeve.Azoti eshte ndertues i komponimeve me te rendesishme per jete.Sasia e pergjithshme e azotit ne natyre eshte e pandryshueshme.Ne natyre transformohet gjate proceseve jetesore.Azoti,ne temperature te mjedisit,eshte gaz pa ngjyre,pa ere dhe pa shije.Nuk digjet e as nuk e ndihmon djegjen.Azoti nuk eshte helmues.