Diskutim:Beda i Nderuari

  Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
  Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Beda i Nderuari. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
  Fillo një temë të re diskutimi.
  Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

  Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë apo çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.
  • Shën Beda i Nderuari a ka pasë emër si ti e une apo emri i tijë nuk dihet?
  • Wearmouth (sot Sunderland), ku i bjenë ky vend?
  • Saint Paul, sot Jarrow. ku i bjenë ky vend?--Hipi Zhdripi 23 Gusht 2006 02:46 (UTC)


  Tungjatjeta, Dan|Hipi Zhdripi!

  Do te ishte mire qe para se te fillohet nje diskutim, te hulumtohet vete me pare per paqartesina. Atehere le te vijm te pyetjet tuja.

  • 1. Shën Beda i Nderuari ka emër. Beda (lat.) ose Bede ne gjuhe te tjera. Ti e ke fjalen per mbiemer. Apo jo? Murgjerit aso kohe kane qene njerez te thjeshte, te pervuajtur, te pershpirtshem dhe te perkushtuar. Ata nuk i kane perdorur më emrat e tyre te vertete pasi kane hyre ne jeten e thjeshte dhe te rrepte te manastireve apo te ndonje Urdhëri, per te qene me prane Zotit e Jezusit, ata kane mohuar cdo gje lëndore e boterore, (edhe Jezusi njihet si Jezus, Krisht eshte titulli qe i eshte dhene, si edhe Mesia) ata kane marre emrat e shenjterve per te jetuar sipas shembullit te tyre. Beda mesa duket u quajt vetem Beda. Mbiemrat asokohe ne pergjithesi s´kane pasur kete rendesi qe kane sot, e aq me teper ne nje manastir (ose per te varferit dhe njerzit e thjeshte). Mbiemrat kane hyre ne perdorim vetem nga shekulli 15 e ketej.
  • 2. Wearmouth eshte emri i lashte i Sunderland- it. Shiko ketu:[1]
  • 3. Saint Paul, sot Jarrow. (Shën Pali, sot Gjerrou). Shiko ketu:[2]

  Keto vende gjenden sot ne Angli.

  Shndet!Leke Mjeku 23 Gusht 2006 08:51 (UTC)

  FLMN për përgjegjen e shpejtë. Për pyetjen e parë kamë pasë pak njohuri ashtu disi në mjegull mbi emrat e klerikëve. Po si do qoftë mendojë se do të ishte mirë që të kemi më shumë artikuj që sqarojnë këto gjëra si emrat, strukturat organizative e gjëra të tilla dhe për mendimin tij ata artikuj duhet të jenë të kapëshëm jo vetëm për të rinjët e "mbarë" por edhe për të "mprapshtit". Une i di titujt "Prift", "Hoxhë" etj. por shkalla në hiearki nuk e di e jamë i bindur që shumica e popullatës mesatare nuk e dinë. Për pyetjet 2 dhe 3 kam dashur të themë që ne duhet të mundohemi të shënojmë emrat e vendeve (dhe jo vetem ato) që janë për secilin lexues pa marr parasysh njohurit e tij mbi temën përkatëse. Secili nga ne ja kemi filluar nga zeroja. Si do që të jetë mendojë se kjo pjesë e diskutimit shkonë në të mirë të artikullit edhe pse isha pakësa i "rrepët".

  • Tungjatjeta Dan|Hipi Zhdripi!

  Nuk do te thosha i "rrepët", por disi "i thatë".Do te ishte mire te fillohej me nji: "tungjatjeta", "pershendetje", "mirdita", apo dicka te tille. Une keshtu filloj gjithmone. Per te rinjte e "mbarë", ata qe duan kerkojne vete e gjejne pergjigjen e pyetjeve qe lypin, ndersa të "mprapshtit" nuk duan te dijne, derisa t´u vijne mendte.

  Pyetjeve tuaja po u pergjigjem ne arikullin Kisha katolike romake.

  Shndet! Leke Mjeku 24 Gusht 2006 13:13 (UTC)

  Start a discussion about Beda i Nderuari

  Nis një diskutim