Diskutim:Belgët

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Belgët. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk i binden rregullave kryesore.
Shtyp këtu për të filluar një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë ose çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

Nuk e di, por ndoshta do të ishte mirë një kalim nga si të themë raca belge në belgët e ditëve tona d.m.th shtetasit e Belgjikës. Këtë e themë kur të merret parasysh se termi belgë përdorët shkurt për shtetasit e Belgjikës. --Hipi Zhdripi 22 Prill 2007 23:55 (UTC)


Po ne nje far menyre ke te drjete, mirepo duke lexuar pak me teper artikullin gjegjesisht aty ku dhe e gjeta fjalen belg, ishte fjala per fiset bellge, pra jo per banoret e sotshem belg *megjithse tani jane europian! 23 Prill 2007 00:00 (UTC).


Ose mund te e bejm dhe keshtu:

belg per fisin, kurse belgian per banoret e sotshem te Belgjikes si dhe Europian :-) 23 Prill 2007 00:05 (UTC).

Është problem shumë i komplikum, jo vetëm për këtë rastë dhe këso qështje por edhe për shumë raste tjera. Ndoshta dikush në mënyrë shkencore e ka bërë selesionimin e termeve, po si them ndoshta sepse janë probleme prezene te maqedonët, grekët por edhe te vetë shqiptarët (shiko është Shqipëria dhe nuk vlenë zyrtarja Republika e Shqipërisë). Si do që të jetë edhe ne këtu nuk kemi ndonjë që ka njohuri për seleksionimin e këtyre gjërave. E deri sa nuk kemi do të ishte mirë që artikulli të paraqesë të lidhura d.m.th e termit në shkencë dhe në shoqëri. Sa i përket termit belgian, belgjikas, belgjian etj. ndoshata te banorët e Shqipërisë është futur si standarte ndonjëra nga këto por në pjesët tjera ende vlenë belg.--Hipi Zhdripi 23 Prill 2007 21:37 (UTC)