Diskutim:Bionika

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Bionika. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk i binden rregullave kryesore.
Shtyp këtu për të filluar një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtashëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë ose çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

Struktura e Ekosistemit

Fjala strukture ka te beje me pjeset dhe menyren se si ato bashkohen per te formua nje sistem te plote.Egzistojne dy komponenete kyqe te cdo ekosistemi:bashkesia jetsore dhe faktoret abiotike te mjedisit.Menyra si kategorit e ndryshme te organizmave bashkjetojne percaktojn struketuren biotike,kurse raportet themelore ushqyse ndermjet organizmave formojne strukturen trofike(trophein-te ushqyer).Te gjitha ekosistemet kane te njejtat ktegori themelore te organizmave te cilet nderveprojne ne te njejtin menyre.