Diskutim:Brigada e XIX-të Sulmuese

Page contents not supported in other languages.
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Brigada e XIX-të Sulmuese. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
Fillo një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë apo çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

1) Grupi IV “Çamëria” 2) Hekuran Pobrati: Ju rrefej "Heroin e Popullit", Mustafa Matohitin

Grupi IV “Çamëria” ishte një nga grupet anti-fashiste nacional-çlirimtare. U ngrit në tetor/nëntor 1943. Në të u rënditën fillimisht:

Batalioni “Çameria”(10/10/1943) Batalioni “Misto Mame” Batalioni “Lefter Talo” Batalioni “Pandeli Boçari”

Pas shkëputjes së batalionit “Misto Mame”, në të u rënditën: Batalioni “Thoma Lula” Batalioni “Telo Plaku”

Qendra e grupit ishte në Pallatin e Arhondit në Thellogo. Komandant i tij u caktua Jaho Gjoliku e Komisar Mustafa Matohiti.

Start a discussion about Brigada e XIX-të Sulmuese

Nis një diskutim