Diskutim:Dardania

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Dardania. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk i binden rregullave kryesore.
Shtyp këtu për të filluar një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtashëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë ose çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

Diskutim:Dardania/Arkivi perseus.tufts Diskutim:Dardania/Arkivi perseus.tufts01

Citime për dhe rreth dardanisë[Redakto nëpërmjet kodit]

STRABONI shkruan se: në Dardhani janė dy fise dardhane: galabrėt e thunakėt

Plini Plak :shkruan pėr fisin dardhan, tė cilin e ka shkatėrruar Diomedi nė Apenine.

Tremeri, thekson: “njė pjesė e kėtyre fiseve dardhane ėshtė ndarė edhe ka kaluar nė Azi tė Vogėl tek Frigėt”

M.V.Grashanini, thotė se: “lėvizjet e dardhanėve, si lėvizje egjeo-dorike kanė shkuar kah pjesa Perėndimore e Dardhanisė, ose nė territorin e sotėm tė Kosovės

B. Ēoviqit dhe A. Benacit, (AR IV-V – JAZU 329) “lėvizjet dadhane i janė shėmangur pjesės qendrore tė Illirisė (Shqipėrisė Veriore, Malit tė Zi, Dalmatisė(Delmatia) jugore e qendrore, Hercegovinės, Bosnjės Jugore, Rrafshit tė Dukagjinit e Sanxhakut, atėherė do tė thotė se, drejtimi i kėtyre lėvizjeve dardhane, u bė nėpėr pjesėt lindore tė Ballkanit”.

sipas Grashaninit: “duke e lėnė me siguri anash rrugėn e Moravės”

G. Novaku thekson: “...dadhanėt ishin popull nė vete, qė kishin qendruar (me tė njejtin emėrtim etnonomi e toponomi) deri nė kohėn e Justinianit I (527-565 e.r.) kur nė atdheun e tyre – vet Justiniani ishte edhe i lindur aty, themelon qytetin – Justiniana Prima” duke i lidhur dardhanėt e Trojes (Troadės) me dardhanėt ballkanik, pasi edhe kanė tė njejtėn etnogjenezė trashigmie tė rodit tė tyre apologjetik ndaj lėvizjeve tė madha nė tė tri drejtimet e tyre veriore, lindore e perėndiore tė Ballanit dhe nė Apenine.

ZFF VIII – 1, thotė: “i gjithė materiali i gjetur onomastik nė territorin dardhan, mund tė ndahet nė dy grupe emrash: 1. grupi lindor nė tė cilin ekziston elementi onomastik thrrakas dhe i cili pėrfshinė pjesėn lindore – territorin ndėrmjet Skupit (Shkupit),Kumanovės e Naisses (Nishit) dhe 2. grupi perėndimor, nė tė cilin pėrfshihet territori i Kosovės dhe ēka ėshtė mė karakteristike – nė Kosovė ėshtė dėshmuar onomastika e pastėr dardhane, e rrjedhimisht ajo illire, ku nuk mund tė mohohet pėratėsia illire e etnonomit dardhan qė jeton nė tokėn e vet.

Fanulla Papazoglu: Dardhania duhet tė konsiderohet si zonė onomastike e veēantė. Fakti se emrat illirian gjinden nė gjithė territorin e Dardhanisė dhe se numri i tyre ėshtė shumė i madh edhe tė dėshmuar vetėm nė Dardhani, tregon se Onomastika illire nė Dardhani, ka qenė gjithmonė autoktone dhe jo e marrun nga jashtė”

Logografi Hekateu nga Mileti, shek VI p.e.r. ekzakt shkruan kėshtu: “Kėtė po e shkruaj siē mendoj se ėshtė e vėrteta. Se ēka e tregojnė grekėt, e shumėta e tyre ėshtė qesharake. Madje – edhe atėherė kur grekėt flasin pėr illirėt, pėr fiset e tyre e sidomos pėrmarrėdhėniet e tyre me botėn, - gjithmonė flitet nė kontekstin e politikės maqedone, apo romake...”

Tėvona, Hekateu nuk ngurron tė shkruaj edhe kėshtu: “Hekateios Milesios hode mynthetai tade grafo, hos moi dokei alethea eimai gar Hellenon logoi poloi to kai geloioi, hosemoi fainontai eisin”.

Kur Apiani i Aleksandrisė jep spjegimin e tij gjenealogjik mbi fiset illire: “Kai tode moi malista, polla mytheunton hetera pollon, areskei. Illyro de paidas Enhellea, kai Autarie, kai Dardanon, - kai Miadon, kai Thaullanta, kai Perraibon genesthai kai thugateras, Parthokai Daortho kai Dassaro, kai heteras. Hothen eisi Taulantioi te kai Peraiboi kai Enhellees, kai Autarieis kai Parthenoi, - kai Dassaretioi kai Darssoi”. (Apiani: Illyria IV).

--Hipi Zhdripi 2005 Maj 30 19:55 (UTC)

Biseduesi 82.114.67.43[Redakto nëpërmjet kodit]

Nuk ka problem nëse je i interesuar duhesh ta dishë se gjuha e shkencës është një dhe nuk lenë vend për dallime. Për tu kuptuar nuk ka nevojë të fusësh tekste, futi argumentet d.m.th ciimet e librave, nga të cilat i ke shënimet. Si do që të jetë nëse je i interesuar për shkencë këto të nevojiten nëse je i interesuar për diçka tjeter atëher na kupto se këtu mblidhemi për shkencë dhe nuk mblidhemi për propagand. Unë jam Hipi Zhdripi si në Wikipedia-në anglisht ashtu edhe në atë shqip. --Hipi Zhdripi 11 Tetor 2006 22:12 (UTC)

Aufstieg und niedergang der romischen welt[Redakto nëpërmjet kodit]

Aufstieg und Niedergang der römischen Welt (angl., frengj. gjerman. ose itali.) - von Hildegard Temporini, Wolfgang Haase, Veroffentlicht 1977 Walter de Gruyter ISBN 3110067358

Seite 52

Territorio Metallorum (Noricum, Pannonia, Dalmatia, Dardania, the Rest of Moesia Superior) • V » III. Administration (Fiscus, Districts, Officials, ...

Seite 56

6). Two specimens of (i) were unearthed in the mines of Western Dardania, below, n. 107. ...

Seite 58 Melden Sie sich an, um diese Seite anzuzeigen.

The personification of (i)—(1) could hardly have been Dardania herself; a Dea ...

Seite 63

... , Dardania, the Rest of Moesia Superior) The ferrariae of Noricum have been subject of an important ...

Seite 69 Melden Sie sich an, um diese Seite anzuzeigen.

The status and territory of the D arda ni and Dardania within Moesia Superior, though probably reflecting the position of pre-Roman Dardania, are largely ...

Seite 70 Melden Sie sich an, um diese Seite anzuzeigen.

This circumstance provides perhaps the most plausible tentative explanation of the rather special position of Dardania within the province. ...

Seite 71 Melden Sie sich an, um diese Seite anzuzeigen.

Several data refer to Dardania as a whole (the coin-series (i)—(1)) or to some parts of it which are difficult to fix precisely. ...

Seite 72 Melden Sie sich an, um diese Seite anzuzeigen.

The mines in the north-eastern corner of the second region belonged rather to Dardania than to Dacia Mediterranea, to judge from the (tentative) equation ...

Seite 75 Melden Sie sich an, um diese Seite anzuzeigen.

in Dardania ad metella (!) (/ Hispanorum Veterana: RO FINK, Roman Military Records on Papyrus, Princeton 1971, 217ff. no. 63, col. II 22). ...

Seite 77 Melden Sie sich an, um diese Seite anzuzeigen.

161 Tf its South did not form a part of Dardania, cf. above, n. 99. In any case, the Kosmaj mines remained certainly outside of Dardania, as the name of ...

Seite 79

... garrisoning the mines of Dardania after approximately the same date; the contrast between the names of Aurelia nova and Aurelia ...

Seite 81 Melden Sie sich an, um diese Seite anzuzeigen.

... exceptions are the royal territories of Noricum and Dardania, which were rather ...

Seite 88 Melden Sie sich an, um diese Seite anzuzeigen.

... associations of coloni in various mines of Dardania (in that case, analogous inscriptions will have been set up in other mining centres of the province, ...

Seite 89 Melden Sie sich an, um diese Seite anzuzeigen.

The metals produced in the mines of the Drina valley, of Dardania and of the Pek valley were wrought at Sirmium, Naissus and Viminacium respectively. ...

Seite 822 Melden Sie sich an, um diese Seite anzuzeigen.

... , gehört auch Sabinianus pro(tec)tor ortus in provincia Dardania reg(ione) ...

Seite 828

Der Inhalt dieser Seite ist leider beschränkt..

Seite 837 Melden Sie sich an, um diese Seite anzuzeigen.

203, 13, aus Viminacium: Sabinianus pro(tec)tor ortus in provincia Dardania reg(ione) ...

Fortress in Dardania[Redakto nëpërmjet kodit]

[1]

  • Ballesiana,
  • Belas, B, IV.iv.2
  • Bermezium,

illyria 4 EEEVVVEEEEEEEERRR!!!!!!!!