Diskutim:Endokrinologjia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Endokrinologjia. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk i binden rregullave kryesore.
Shtyp këtu për të filluar një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: - ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtashëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë ose çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

SEMUNDJET E GJENDRES TIROIDE Tiroidja sekreton tiroksin T4 dhe jodtironin T3,qe ndikojne ne metabolozmin e prgjithshem dhe ne funksioninet kardiake e neurologjike.Funksioni i tiroides per prodhimin e hormoneve stimulohet nga hipofiza.Hormoni tireotrop i TSH kontrollon prodhimin e T3 dhe T4 te cilet nga ana e tyre frenojn clirimin e TSH nga hipofiza.Nje pjes e T3 sekretohet nga tiroidja drejtperdrejt por pjesa me e madhe prodhohet nga dejodimi i T4 ne indet periferike.Si T3 dhe T4 jane te lidhura ne qarkillim me proteinat transportuse.