Diskutim:Energjia termike

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Energjia termike. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk i binden rregullave kryesore.
Shtyp këtu për të filluar një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtashëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë ose çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

Në termodinamikë, energji termike i referohet energjisë së brendshme të pranishme në një sistem që shkaktohet nga temperatura e tij Nxehtësia është energjia termike e transferuar nëpër kufirin ndërmjet rajoneve të dy materieve. Si një variabël e procesit, nxehtësia është një karakteristikë e një procesi, jo pronë e sistemit; ajo nuk është e përfshirë brenda kufijve të sistemit. Në anën tjetër, energjia termike është një pronë e një sistemi, dhe ekziston në të dy anët e një kufiri. Energjia termike është pjesë e energjisë termodinamike ose energjisë së brendshme të një sistemi që është përgjegjëse për temperaturën e sistemit.