Diskutim:Festa kombëtare

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Festa kombëtare. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk i binden rregullave kryesore.
Shtyp këtu për të filluar një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtashëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë ose çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

Ka pak dallim, nuk di si ta shpjegojë më mirë po i bi shkurt:

  • Nacioni është popullsia që ka kriju një shtetë (kështu e kanë definu në vitin 1700 kapitalistat}
  • Kombi është popullsia që ka lidhje gjaku shikuar nga këndëvështrimi krishter.--Hipi Zhdripi 31 Maj 2007 13:17 (UTC)
Disi nacioni nuk tingellon 100% shqip edhe pse eshte shqip por eshte edhe ne gjuhe tjera kurse kombi eshte vetem i joni. Po mendove se sben kombi shko me nacionin. :-) (Puntori 31 Maj 2007 13:59 (UTC))
Drejt e ke nacion nuk është shqip, është latinisht. Edhe pse jom i vogël për këto gjëra mund ta kuptojë që diçka nuk është në rregull (ti po i thu kësaj "disi"). Autria është anëtare e OKB, pse? Austriakët a janë komb? Austriakët i takojnë kombit gjermen, dhe si nacion kanë kriju një shtetë i cili është anëtarë i Organizatës së Kombeve (gabim Shteteve, Nacioneve) të Bashkuara. Si erdhë deri te OKB-ja nuk e di por e di që për ta kriju një mbretëri është dashtë leja e papës, pastajë është kriju Lidhja e Kombeve dhe më vonë OKB-a.

Në perendim nuk ka kësi ndarje në kombe, në lindje ka. Nuk po di si me ta spjegu por Nacioni në perendim është diçka tjetër e në lindje diça tjetër. Merre një llupë e shikojë shkijet (rust, ukrainasit, bjellorusët, sebët etj.) këto klasifikime i përgjegjen klasifikimit sipas kishës Komb.--Hipi Zhdripi 31 Maj 2007 21:19 (UTC)

Shkurt shqip, Libri i Nacionit është kushtetuta (ligji), libri i kombit është kanuni (zakoni).--Hipi Zhdripi 31 Maj 2007 21:29 (UTC)

Në ballkan ka sundu zakoni grekë, kur kisha e serbve e ka marrë përgjegjësi mbi ballkanin perendimor, i ka kthy në zakon të serbve (1800 në fund 1900) edhe në perendim e ka shit si ligj serb. Shkijet e Kninit nuk kanë hiq lidhje me shkijet e Beogradit (jonë konë si vllahët e shqipëris të zakonit rumun) po në bazë të zakonit edhe intepretimit tij janë bo të nacionalitetit serb.--Hipi Zhdripi (lexojë udhëpëshkrimet e Vuk Karagjiqit, une vetëm për Bokën e Kotorrit e kam lexu, o konë ka më bjen pika) 31 Maj 2007 21:34 (UTC)