Diskutim:Fizika

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Kjo faqe këtu është vetem për disktutim mbi Artikullin Fizika. Wikipedia nxit diskutimin thelbësor dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet, ato ose do të botohen, ose do të lihen jashtë. Ju lutem respektoni rregullat të Wikipedisë shqipe!

Kliko këtu për të filluar një temë të re diskutimi.

Ju lutem nënshkruani me --~~~~.

Gjithë komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtashëm, gjuhë që përmban urrejtje, ose çdo qëndrim tjetër jo i rregullt
  • Nuk lejohen sulme personale. Nuk lejohet fjalor ose thirrje për dhunë
  • Vetëm tekst i thjeshtë ju lutemi


Fizika është shkenca nëpërmjet së cilës njerëzit përpiqen të kuptojnë se si funksionon natyra.

Fizika është shkenca nëpërmjet së cilës njerëzit (përpiqen te?) shpjegojne dukurit natyrore.--172.178.218.151 2005 Prill 5 15:33 (UTC)

E drejte.

Shkence[redakto tekstin burimor]

Fizika eshte shkence ekzakte. Me ndihmen e shkencave ekzakte, njerzit mundohen ti shpjegojne dukurite natyrore. Per kete qellim ne shkence perdoren metoda nga shkencetaret te cilat pasi te jene vertetuar me metoda ekzakte thone qe jane ligje natyrore keto ligje saktesishte jane ligje shkencore te shpjegimit te dukurive natyrore. Tentim tjeter i shpjegimit te dukurive natyrore eshte dhe religjioni i cli per verteimin e ligjeve natyrore perdore metoda jo ekzakte te ngjajshme me ligjet e shkencave shoqerore. Si shembull ligjet ne ekonomi (marketing).Per kete mendoi se duhet te jete:

  • fizika si shkence natyrore ekzakte si objekt studimi ka materien(substancen) dhe vetit e saja fizike si forca, elascititeti, perqushmeria ... . (Saktesisht nuk e di vetem dicka qishtu duhet me qene) ..., ne hapsire.
  • kimia si shkence natyrore ekzakte si objekt studimi ka materien(substancen) dhe vetit e saja kimike si perberja e materes, ngjyra, ... , ne hapsire.
  • etj.

Deri me sote eshte vertetuar se energjia eshte veti e materies(substances/lendes), pasi qe nuk eshte vertetu me ligje shkencore ekzakte qe nga energjia eshte krijuar materia. Disa shkenca ekszakte kane shtruar teorit mbi krijimin e gjithesise por vertetimi i tyre me metoda ekzakte ende nuk eshte i mundshem. --172.176.162.56 2005 Prill 9 02:58 (UTC)


Nuk kam patur kohe te shkruaj mbi metoden shkencore, megjithate mendoj se ajo duhet shkruar tek artikull mbi shkencen ne pergjithesi. Sa per objektet e studimit perkufizimi qe kam dhene aty eshte marre nga tekstet shkollore universitare. Duhet bere nje ndarje midis energjise, lendes dhe materies. Energjia dhe lenda (matter) jane dy forma te ndryshme te materies (dmth materia dhe lenda nuk eshte e njejta gje) dhe mund te transformohen nga njera tek tjetra. E=mc2, etj,etj.nervi_modest 2005 Prill 9 10:38 (UTC)

Mire, mire po se pari heke njonen ose dege e shkences ose shkence. E se dyti per lende nuk po e kuptoi c´kafit po i thu lende.(lende=lenge apo lende=substance si lenda e pare ne industri; lende=dege e shkencave) si eshte e shkruar ne anglisht.
Nganjehere energjia ngatrohet gjate perkthimeve nga anglishtja. Ndoshta ne librat univerzitare shqyrtohet teoria qe nga materia mund te fitohet energjia (e kalle cigaren) dhe nga energjia materia (i mledhe copate e cigares edhe e bone cigaren). Jane duke provu disa shkenctare austriak mbi Danube. Po ajo edhe per 1000 vjet po ta garantoi se nuk bohet (qe besa edhe ma vone) vetem shka bojin propagand. Nese i dine pak ligjet e fizikes nuk ka nevoje shume deri ne klasen e tete mundesh me e kuptu. Une nuk hutona mase "shkenctareve" si mileti mas hoxhes por kqyri realitetin. E kjo i bie vertetimi me metoda ekzakte (precize), nuk d.m.th se i nencmoje ato mendime per transformim te materies por ju besoje sa atyre te religjionit.

Nuk te kuptoj plako. Lënda ne shqip eshte materiali, përmbajtja, substanca. Lënda mund te jete ne katër gjendje: te lenget, te ngurte, te gazte dhe plazma. Energjia dhe lenda jane forma te materies. Sa per transformimin e energjise ne lende dhe lendes ne energji duhet te besh nje kurs relativiteti dhe fizike kuantike.nervi_modest 2005 Prill 9 15:48 (UTC)

Redaktim figure[redakto tekstin burimor]

Ok, mendoj se ky artikull eshte ne nje gjendje te mire. Neqoftese njeri ka mundesi mund te redaktoje figuren e pare. Mekanika relative duhet ndryshura ne MEKANIKE RELATIVISTE dhe dhe teoria e fushes kuantike ne TEORIA KUANTIKE E FUSHES. Ndryshe eshte relativisht mire.

kerkoj pergjigjje[redakto tekstin burimor]

lepuri dhe breshka ben nje garne rrug me gjatsi l=1oomlepuri kete rrug epershkoi 2o sekonda kurse breshka per 2o minuta

shume fishat e fizikes edhe nene fishate saj

lepuri dhe breshka[redakto tekstin burimor]

lepuri dhe breshka bene nje gare me gjatesi 100m lepuri e pershkroi per 20s kurse breshka per 20min cili e fitoi graen pse

para sa vitesh esht zbulkuart fizika[redakto tekstin burimor]

ne ne kete proces te shkumbinjuar jemi te interesun per te shkuar ne komonitet te zhvilluar tr procesin e fizikes dhe me studimin e natyralisht prej tuar me diskriminim me nenein 182 numri 52 jeni adoptuar me siportuse me bisidesuar brialisht

Mbi artikullin e Fizikës[redakto tekstin burimor]

Lexova vetëm fillimin e artikullit Fizika, po këtë fillim në artikujt e dikurshëm, dhe mund të them me shumë keqardhje: vëndi i shqip-folësve qenka katranjosur si mos më keq. Nuk jepet një përkufizim i afrueshëm mbi këtë degë të shkencave natyrore. Duket, kjo vjen nga koopimet e ndryshme që u bëhen librave të ndryshëm nga gjuhë angleze, gjermane dhe dreqi-shejtan bashkë, nga lloj-lloj idiotësh, të cilët lëshojnë lehtësisht budadallëqet e tyre, ngaqë arsimimi ka rënë kudo sot në botë dhe nuk ka kush më ti kontrollojë. Në Shqipëri jo më pak! Biles, dikush e fut Fizikën tek shkencat ekzakte, pra e krahason me matematikën dhe gjeometrinë, në një kohë që dihet mëse mjaftueshëm, se Fizika është shkencë më pak ekzakte se sa edhe vetë kimia.

Fizika është shkencë natyrore që studion, analizon dhe zbulon ligjet e materies dhe energjis, si ato të mikrokozmosit ashtu dhe ato të makrokozmosit.

Apo: Fizika është shkenca që studion dhe zbulon ligjet e natyrës, si asaj të mikrokozmosit ashtu dhe të makrokozmosit, në tërësi materien dhe energjinë.

Cdo kush nga këto dy përkufizime është më i saktë nga ato dhjetra të rreshtuar dhe ndryshuar nga parashkruesit. Ne mund ta quajmë Fizikën edhe degë të shkencave natyrore, pra të themi: Fizika është degë e shkencave të natyrës, e cila studion, analizon dhe ... Mirpo Fizika është zgjeruar aq shumë 100 vjecarin e fundit, sa ajo ka disa nëndegë të saj, ndaj mund ta quajmë pa frikë: shkencë (më vete). Nga Robert Thomanikaj sot, e djelë, 4.jan. 2015. Në të ardhmen do të bëj regjistrimin, për të dhënë edhe unë kontributin tim këtu në Vikipedia. Ndaj shkrova tani vetëm tek rubrika e diskutimeve, që cdo kush të japi mendimin e tij mbi dy përkufizimet e "mia" më lart. R.Th.