Diskutim:Fjalia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Fjalia. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk i binden rregullave kryesore.
Shtyp këtu për të filluar një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtashëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë ose çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.


Fjalia[Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas njohurive të shumta fjalia është një grup fjalësh që lidhen ndërmjet vete dhe kanë kuptim.Ajo fillon me shkronjë të madhe dhe mbaron me pikë,pikëpytje,pikëçuditje dhe me tri pika.Shenjat e tjera si presja,dy pika,thonjëzat etj. nuk e ndajnë fjalinë.Fjalitë dallohen sipas intonacionit.

Fjalitë sipas foljes ndahen në fjali pa folje dhe fjali me folje. Fjalitë me folje janë fjalitë të cilat përmbajnë folje dhe ato përbëhen nga një grup emëror apo nga kryefjala dhe nga grupi foljor (kallëzuesi). P.sh. Ai luan me top.Fjala luan është folje. Fjalitë pa folje janë fjalitë të cilat nuk kanë asjnë folje por, përbëhen nga: 1.Një grup emëror 2.Mbiemër 3.Ndajfolje 4.Një pasthirrmë. 5.ndihmën e seksit. 6.pordhunim 7.komdomore 8.ekstreme