Diskutim:Gjethja

Page contents not supported in other languages.
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Gjethja. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
Fillo një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë apo çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

Gjethi kryen procesin e fotosintezes frymemarrjen e bimes dhe transpirimin e ujit pjeset e gjethit jane:kellefi,bishti dhe llapa. Kellefi eshte pjese e bishtit qe mbeshtetet per kercell ose per dege. Te shume bime barishtore kellefi mbeshtjell tere ndernyjen. Bishti lidhe llapen me kercellin. Sherben per mbajtjen e llapes si dhe per perquarjen e ujit dhe te materieve nga kercelli ne gjeth ose anasjelltas. Llapa eshte pjesa me e rendesishme per gjethin. Ka forma te ndryshme sipershembull:shpate etj.

Start a discussion about Gjethja

Nis një diskutim