Diskutim:Gjuhët indo-evropiane

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Galet nuk kishin "Gaelike" per gjuhen e tyre[redakto tekstin burimor]

"Gaelike" eshte fjale anglishte per tre gjuhe qe vjen nga "Gaelikja e vjeter" (edhe ka nje tjeter emer: Irlandishtja e Vjeter), gjuha e "Gael"-eve qe banuan ne Irland. Ata Irlandeze qe folen "Gaelike" pushtuan Skocine (Gaelikja e Vjeter: Alban/ Lat.: Caledonia) dhe ishullin e "Mann"-it (Gaelike e Vjeter: Manau), prandaj ne ditet e sotme, ka tre gjuhe Gaelike : Irlandishtja, "Manx" (s'e di emrin per ate ishull te vogel ne shqip, me fal) edhe Gaelikja Skoceze. Galet (ne anglisht: Gauls) ishin edhe Keltike, po, por nuk ishin Ga-elet, nuk folen Gaelike, kishin nje tjeter gjuhe keltike, me shume ndryshime. Toka e tyre ne shqip eshte "Galia" (ne Wikipedi, te pakten. Ne Romake: Gallia) ne Shqip, prandaj gjuha e tyre eshte "galishtja", jo? Me pare se une e redaktova, artikulli perdori "Gaelike" per Galezet dhe Skocezet, "Galishtja" per Uellsezet (jo Uellsishtja). Une e di se ne disa tjeter gjuhe, ka konfuzion: Italishtja ka "Gallia" per Galine (Francen), e "Galles" per Uellsine, por ne shqip, ne themi "Uellsia", prandaj gjuha e tyre eshte uellsisht, jo? Mendoj se paradigma e tjeter mund te konfuzoje shume njerez qe lexojne ketu. Faleminderit, --Yalens (diskutimet) 20 qershor 2017 04:44 (CEST)