Jump to content

Diskutim:Hematologjia

Page contents not supported in other languages.
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Hematologjia. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
Fillo një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë apo çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

Shka d.m.th Hematologjia. Une qitashti tu e lexu e tu lujt si fjalkryq e mësova. Nuk e mësova prej spjegimeve po t'u lujt fjalkryq? " αἷμα, haima gen. αἷματος, haimatos - gjak, si dhe λόγος, logos - shkencë " Shkenca e qelizave të gjakut.

Hematolgjia është shkenca e cila meret me studimin fiziologjik, fiziopatologjik si dhe të sëmundjeve të gjakut. Fjala Hematologji rrjedh nga gjuha greke αἷμα, haima gen. αἷματος, haimatos - gjak, si dhe λόγος, logos - shkencë. Ajo përfshin të gjithat sëmundjet e gjakut, ndryshimet në pasqyrën e gjakut, ndryshime në pasqyrën e palcës së ashtit, ndryshime të gjakut, ndryshime të gjakut përmes procesit imunologjik, pengesa të gjakut (Diatezat hemarogjike, Hemofili) dhe pakësimi i gjakut (Trombofili). Këto dy sëmundjet e fundit, emërohen edhe me emrin Hemostazologjia.

Pa, pa. Vetëm lidhëzat, parafjaltë mbeten allashqiptareçe. Gati për çdo të dytën fjalë duhet me shiku në faqe tjera. E kur t'i çel tjerat, edhe atje për mi marr vesh ato duhet mi çel edhe nja 15 faqe tjera, e kështu që bona ikalbë me shku vetë me studiu mjeksin! Une nuk e kom njetë me studiu mjeksin por vetëm po du me ditë se çka nënkuptojnë në mënyrë sipërfaqsore me këtë fjalë. Për studime është projekti WIKILIBËR.--Hipi Zhdripi 7 Prill 2009 01:54 (CEST)