Diskutim:Hilari Daf

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Hilari Daf. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk i binden rregullave kryesore.
Shtyp këtu për të filluar një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë ose çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

HILARI ERHARD DAF ( lindi ne 28 Shtator te vitit 1987 ) eshte nje aktore dhe nje regjizore Amerikane. Pas punes te saj ne role te ndryshme ne teatrot e qytetit dhe reklamave televizive ne femijrine e saj Daf fitoi fame duke luajtur rolin kryesor ne serialin televiziv LizzieMcGuire. Pas kesaj Daf pati nje sukses shume te madh ne filmt e famshem si: Telashe me Duzine (2003), Lizzi Mc Guire (2003) dhe Nje Histori Hirusheje (2004). Daf shpenzoi repertorin e saj ne muziken pop me realizimin e tre albumeve. Daf ka nje rikthim ne skenen muzikore me realizimin e albumit te saj te trete muzikor “Dinjiteti” ne Gusht te vitit 2007. Ne Nentor te vitit 2008 ajo realizoi nje tjeter hit teper te madh “Me e mira e Hilari Daf.” Daf lindi ne Hjuston Teksas ne 28 Shtator te vitit 1987. Ajo ishte femija e dyte e Suzan Kollen nje producente filmash dhe bashkeshorti Robert Erhard Daf. Ajo ka edhe nje moter me te madhe Heilli Daf e cila eshte aktore dhe kengetare gjithashtu. Mamaja e inkurajoi Hilari Daf te merrte mesimet e aktrimit prane motres te saj me te madhe Heilli. Perkatesisht ne moshen gjashte dhe tete vjecare motra e Hilari Daf praktikoi ne balet “Suita e Arrethyesit ” me baletin Kolumbian ne San Antonio. Motra e saj u be me entuzaste rreth idese per te zgjedhur aktrimin si nje profesion dhe perfundimisht u lokalizua ne Kaliforni se bashku me mamane e tyre. Babai I Dafit qendroi ne shtepine ne Hjuston per tu kujdesur per biznesin e tyre. Pas disa vitesh audiencash dhe takimesh motra e Daff kishte kaluar ne variacionin e reklamave televizive. Kariera e hershme e Dafit u shenua nga luajtja ne role per femije. Rritja e pare e Dafit ishte kur ajo u caktua si nje nga femijet e udheheqjes te episodit te NBC ne vitin 2000. ne vitin 2003 Daf pranoi rolin e saj te pare kryesor ne nje film te ardhshem ku ajo ishte caktuar prane Frank Muniz ne filmin “Agjenti Kodi Benk”. Ne 7 Shtator dafi konfirmoi ne “Me shume ne nevoje” qe ajo donte te filmonte dy film ate pavarur “Sipas Gretes” dhe “Cfare ngjitet”. Ne Qershor te 2008 Daf ju bashkua hedhjes te komedise te dy vellezerve Polake “Qendro I fresket”. Ne Janar te vitit 2009 Daf u shpall si ylli I nje komedie romantike duke u bazuar tek libri “Ditari I nje vajze puntore” nga Danjela Brodskai dhe e udhehequr nga Gill Junger.