Hilari Daf

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Hilari Daf

Hilary Erhard Duff (lindi më 28 shtator te vitit 1987Houston (Texas) është një aktore dhe një regjisore Amerikane.

Hilary lindi në Hjuston Teksas në 28 shtator të vitit 1987, ajo është fëmija e dyte e Suzan Kollen një producente filmash dhe bashkëshorti Robert Erhard Duff. Ajo ka edhe një motër më të madhe Haylie Duff e cila është aktore dhe këngëtare gjithashtu. Mamaja e inkurajoi Hilarin të ndërmerrte mësimet e aktrimit pranë motrës së saj me të madhe Haylie. Përkatësisht në moshën gjashte dhe tetë vjeçare motra e Hilari Daf praktikoi në balet “Suita e Arrethyesit” me baletin Kolumbian në San Antonio.

Pas punës te saj ne role te ndryshme ne teatrot e qytetit dhe reklamave televizive ne fëmijërinë e saj Duff fitoi fame duke luajtur rolin kryesor ne serialin televiziv LizzieMcGuire. Pas kësaj Duff pati një sukses shume te madh në filma te famshëm si : Telashe me Duzine (2003), Lizzi Mc Guire (2003) dhe Një Histori Hirusheje (2004).

Me 19 shkurt 2010. Daf the i dashuri i saj majk Komri pas tre vitesh shpallen fejesen e tyre. Qifti u martua me 14 gusht 2010 ne Santa Barbara,California. Duff ka luajtur po ashtu ne "Ditari I një vajze puntore” nje komedi romantike basuar ne librin e Daniella Brodsky dhe drejtuar nga Gill Junger,Premiera e filmi u shpall ne ABC Family ne prill 18 2011.Ne kete film,Daf luan rolin e nje vajze e cila punon nje nje revist,qe shkruan per takimet e saj ne qytet. Daf po ashtu publikoi librin e saj te pare me 12 tetor 2010.Elixir eshte per adoleshente dhe po ashtu u zgjedh si "New York Shitesja me e mire" Ne nentor 2010, Daf luajti ne nje episod te "Komuniteti" ku luan rolin e nje vajze te re Megan,udheheqesja e grupi te "Vajzave te keqija" Ne maj te vitit 2011,Daf luajti ne "Bloodworth" ku Daf luan rolin e Raven Halfacre, nje adoleshente e cila e ka nene alkolike Ne gusht 2011 Daf do te paraqitet nje nje film te pavaruar i quatjru "Ajo me deshiron mua" Drejtuar nga Rob Margolies, ku Daf luan rolin e nje aktore hollivudiane e quajtur Kim Powers. Me 14 gusht 2011,Daf beri publike permesi websitit te saj personal qe ajo dhe burri i saj po presin femijen e tyre te pare.

Karriera Kinematografike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Motra e saj u be me entuziaste rreth idesë për te zgjedhur aktrimin si një profesion dhe përfundimisht u lokalizua ne Kaliforni se bashku me mamanë e tyre. Babai i Dafit qëndroi ne shtëpinë ne Hjuston për tu kujdesur për biznesin e tyre. Pas disa vitesh audiencash dhe takimesh motra e Daff kishte kaluar ne variacionin e reklamave televizive. Karriera e hershme e Dafit u shënua nga luajtja ne role për fëmijë. Rritja e pare e Dafit ishte kur ajo u caktua si një nga fëmijët e udhëheqjes te episodit te NBC ne vitin 2000. ne vitin 2003 Daf pranoi rolin e saj te pare kryesor ne një film te ardhshëm ku ajo ishte caktuar pranë Frank Muniz ne filmin “Agjenti Kodi Benk”. Ne 7 shtator Dafi konfirmoi ne “Me shume ne nevoje” qe ajo donte te filmonte dy film atë pavarur “Sipas Gretes” dhe “Cfare ngjitet”. Ne qershor te 2008 Daf ju bashkua hedhjes te komedisë te dy vëllezërve Polake “Qendro I fresket”. Ne janar te vitit 2009 Daf u shpall si ylli i një komedie romantike duke u bazuar tek libri “Ditari I një vajze puntore” nga Danjela Brodskai dhe e udhëhequr nga Gill Junger.