Diskutim:Ilirët

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Ilirët. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
Fillo një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë apo çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

edmond llapi eshte

Kush mund ta beje[Redakto nëpërmjet kodit]

Ne faqen gjermanisht wikipedia Illyrer ka nje fotografi nga sllovenia

me kete tekst Illyrische Bronze-Tafel aus Slowenien vom 4. Jahrhundert v. Chr.


do te ishte shume mire te krahasohej dhe te vihej parane me ate te togzes se Selces qe gjendet ne museun kombetar.


me siguri e ka te marre licencen per deri sa eshte ne wikipedia. KUSH MUND TA KALOJE!!! aPO TA PROVOJ VETE pO R PROVOJ NJE HERE VETE!!!! do te ishte nje shembull shume konkret se i ngjan togezes shume

gezuar --Sankt Georg 31 Dhjetor 2008 17:26 (CET)


Per ta kuptuare me mire historin me duhet te lexoi per fjalet me shkronja te kuqe - Hipi

Luftrat iliro-maqedonase[Redakto nëpërmjet kodit]

Tung Dan, ju pershendes. Aty tek ilirët dhe luftërat e dyta më maçedonët, mendoj se ështe bëre një gabim i vogël ku thuhet se "Pas vdekjes së Filipit ilirët u quan në kryengritje më 355, gjë që është gabim...sepse Filipi vdes më 336 p.e.r. keshtuqe keto kryengritje duhet te ken ndodhur pra kur Aleksandri ishte i zën me luftime diku në azi..do më thën pas vitit 334 p.e.r. une e shenova 335 duke menduar se autori i tekstit ka gabuar që në vend të 335; ai ka shtypur 355...pra do mundohemi që të gjejmi të gjejmi daten e perafërt, pasi që Aleksandri pushton Egjiptin më 334 p.e.r... me nderime.Përdoruesi:Liridoni

Unë nuk e njohë mirë këtë temë. Teksti i prezentuar është pjesë e tekstit që gjendej në artikullin Historia, Aty nëse dëshiron nën lidhjen "historiku"[1] mund të gjeshë tërë tekstin që është prezentuar nga një përdorues kalimtarë. Pasi që teksti i prezentuar aty ishte barrë e madhe për shfetuesit (redaktimi i mëtutjeshem gati i pamundur) i jam munduar ti ndaj ashtu që sa më pakë të humbi nga d.m.th teksti. Për këtë kam përdor dy libra në gjuhen gjermane nga autorët e akademisë së shqiprisë. Gjatë këtij procesi nuk kam hasur në të dhëna që bien në kundërshtim. Por, prap se prap mendojë se para se të ndryshohet u konë mirë që të merr pjesë edhe ndonjëri që merret me studimin e kësaj teme, pasi që si thashë teksti i prezentuar aty më është dukur serioz dhe me vlerë. Mirpo fatkeqësisht ai kalimtarë më nuk është lajmruar, në bazë të redaktimit më është dukur se ai nuk ka qenë Wikipedian. Po të lajmrohej ai do të diskutonim me të. Unë mbram e pashë filmin mbi Lekën dhe aty nuk flitej gjë për këtë pos kur një ushtarë i plagosur për vdekje pyetet nga Leka se nga vinte ai përgjegjej nga Iliria. Leka i thotë se ai duhet të paramendojë vendlindjen sa e bukur është dhe me kokë jepë shenjen "mjekut" për ti japur fund dhimbjeve të ushtarit. Po në filëm, flitet vetëm për kryengritje në veri gjatë kohës së Filipit, sa më kujtohet nëna e Lekës i thotë Lekës se do të vdes diku në luftrat e pavlefshme të veriut dhe do vdesë pa namë(famë). Për këtë duhet të ndërmerr ... .Po shiko se kush janë autorët e burimeve tua mbi këtë temë.--Hipi Zhdripi 2005 Qershor 17 02:14 (UTC)

Shpërnda[Redakto nëpërmjet kodit]

Menova ket artikell me Shpërnda, shka po mendoni ju?

Mirë e ki. Po oshtë puna se vetem ashtu si osht e ka kuptimin e plotë. Edhe me shpërnda nuk di a dijim ku mi pre.
Po amo, qysh është spo lexohet. --|#|#| Ko.S.ystem.OV@ |#|#| Flag of Albania.svg |#|#| ??? |#|#| 2006 Janar 2 16:20 (UTC)
Le, le se qashtu mirë osht. I kam sphpërnda nëpër fleta tjera ku mujin me i zgjeru. Qëtë artikull e ka shkru një shkollë hajvanë, u konë shumë ma i gatë, e bollë e komë shkurtu. Mu ka dasht me i ble tri libra për mi kuptu e me i vërtetu. E besomë se çka ka shkru qaj shkollë hajvani përnima e vërtet oshtë edhe librat e gjermonëve po thojin qashtu.
çka doni boni, vetëm nuk po vjen mir që një e rëndësishme si Livadh po përdoret, qysh dush bone. --|#|#| Ko.S.ystem.OV@ |#|#| Flag of Albania.svg |#|#| ??? |#|#| 2006 Janar 2 20:02 (UTC)

Dijana (Thana)[Redakto nëpërmjet kodit]

A dinë dikush me më kallxu shka osht qikjo (pjesë e përkthyer nga një fletë boshnjake, po thotë):

... shumë zbulime ... bla, bla, bla ... kan besu në zotra... e ka pasë emrin Silvan. Mbrojtëse e Silvanës ka qenë Dijana (Thana) e saj, zoja e gjutisë, egërsisë dhe ... ("boginja lova, divljaci i prirode"). Figurat (300 copa) e saj bla... ... ... në Glamockog, Livanjskog, Duvanjskog polja, në Bosnjën e mesme ... ... në pjestë e Bosnjës kanë ekzistuar 40-52 loje të zotërave ilire ...

A oshtë muhalif a ka dishka përnima.

Të tjerët për ilirin në internet[Redakto nëpërmjet kodit]

ju përshëndes duke ju uruar të rishikoni nga e para çështjen pasi nk flasim për të jëmën e Zeqos në majë të thanës por për historin e shqipëris!Lidhjet mbishkrimore na kanë treguar që nga 1912 ,se shqipja është gjuha e pellazgëve edhe kjo është më se e vërtetuar nga Jakovo Thomopulo me botimin Pelasgjika nga ku vërtetohen dhjetra mbishkrime shqipe në trekontinentshin e mesdheut.Jeni largë ...shumë largë të vërtetës edhe dëmtoni padashje historin e kombit tonë...alfeko sukaraku.

Kini kujdes me hartat[Redakto nëpërmjet kodit]

Përhapja e Ilirëve gjatë shek.IV

Kjo hartë ështe gabim.Autori i saj eshte nje grek ekstremist i cili kerkon epirin e veriut.Une jam ndeshur shume here me te ne wikipedine angleze.Harten do ta ndryshoj.--Taulant23 7 Korrik 2008 03:08 (CEST)

Ju lutem më ndihmoni të gjejmë hartën-Iliria Antike,nga Stefanaq Pollo.--Taulant23 7 Korrik 2008 04:05 (CEST)
  • Kjo këtu është harta e saktë e Ilirisë [2]--Taulant23 7 Korrik 2008 04:08 (CEST)

Mos ke merak. Cilin vit ja ka nis me u përdor emri Greqi nëpër harta. Në botë Greqin e thirrin/kuptojnë Bizantin. Harta antike ku shkrun Greqia po më duket nuk ka (janë të pakta).--Hipi Zhdripi 7 Korrik 2008 10:57 (CEST)

Mund të kërkosh që të bëhet një hartë më e mirë këtu ose këtu, unë do ta bëja por jam në pushime dhe nuk kam softuarat e duhur --Cradel 7 Korrik 2008 12:06 (CEST)
Me thuaj ndryshimet qe duhen bere dhe harten (harta bosh) qe duhet te marre si baze, dhe mund ta bej une. Nejse harten bosh e gjeje dhe vete.. --  eagleal  7 Korrik 2008 15:22 (CEST)

Për mendjen time ndërhyrja e till nuk bonë.

  • Nuk ka harta të Greqisë por të popujve/fiseve ballkanik që nuk kanë kufinjë të caktuar.
  • Nuk është në pyetje harta e Greqisë por prezentimi i popujve/fiseve të lashtë ballkanike si popuj Grekë.
  • Për të arritur të krijuar pasqyr reale të gjendjes së atëhershme duhet të bëhen dallimet në mes të Greqisë antike (popujve antik) dhe Greqisë së sotit në të cilën dominon masa sllave dhe pjesa e popujve bizantin të shkrirë në sllav.
  • Termi Grek nuk bon me u krahasu me termin Ilir. Sa bon me u krahasu futbolli me baskebollin.

Përfundim


Në hymje të atlasit dhe në harta duhet të bëhet lidhje me Greqin Antike dhe grekët antik që ka dallim të madh me Greqin sllaviste - po sot në Greqi që nga fillimi i futjes së hunve të Rusis në Ballkan, atje dominjnë sllavët. Nuk janë vetëm jonët, maqedonët të shtypur por edhe arvanitët të cilët si duket për shkakë të fesë dhe misionit të tyre "duhet ta pranojnë" situaten e till. Gjithësesi duhet bërë dallimi në mes të grekut të ditëve tona dhe grekut të lashtë, në opinioni botëror. - shkencëtarët e dallojnë por rinia e perendimit nuk dinë të bëjë këtë dallim. Ata edhe Bizantin e qajnë Greqi.

Mundësi tjetër ndalimi i paraqitjes së popujve ballkanik si popuj grekë - d.m.th ku paraqitet epiri duhen të paraqiten edhe popujt tjerë që në harta zakonisht ju vendoset Iliria përsipri.

Tani për tani duhet të hedhet kufini në mes të greqis antike dhe agreqisë së ditëve tona - sllavo-bizantinët. --Hipi Zhdripi 7 Korrik 2008 23:12 (CEST)

Emri grekë mund të krahasohet si ti thonim perandosis romake PAPATI.--Hipi Zhdripi 7 Korrik 2008 23:14 (CEST)

E gjeta mëse fundi harten e Ilirise.Ai greku qe e ka ven kete harte e ka quajtur harten tone propagande [3]. Edhe ketu [4]Si o puna edhe ketu o fut mistreci.--Taulant23 10 Korrik 2008 00:32 (CEST)

Mesa mbaj mend une (historia e klases 5, fatkeqesisht deri ketu e bera shkollen ne Shqiperi), Epiri eshte ndeshur bashke me iliret dhe quhej nje "mbreteri" e vetme. Ky (megistias) po ngaterron koherat e mbrapa Leka i Madh me ato të Lekës së madh, domethene: ne qofte se shikoni me kujdes, ai vendos maqedonin dhe greqin (e lashte) dhe epirin, si ishte ne koherat e mbreterise se Aleksandrit, ne kohen me mbas. Kjo me te vertet nuk mund te pranohet. Dhe gjeja me e keqe qe ne en.wiki nuk po ndihet asnje perveç ketij, sikur (sa per shembull dhe pa ofendim) fjala e ketij vlen si fjala e kishes ne kohen Mesjetare. Puna eshte se nuk ka mjaft kerkimentare qe jane te interesuar me te vertete ne historine e lashte te Shqiperise, dhe ne qofte se do pranoheshin disa argumente/"hipoteza" do te duhet te rishkrueshin shume libra, keshtu qe po e lene te fshehur dhe e pengojne.--  eagleal  10 Korrik 2008 02:37 (CEST)

PERSHENDETJE! HARTEN E STEFANAQ POLLOS MUND TA GJESH EDHE NE GOOGLE. GJITHESESI SA PER SAKTESIM MQS KAONET KAN QENE FIS ILIR DHE BUTRINTI GJITHEASHTU PJESE E ILIRISE SI MUND TE JETE HARTA DERI NE SHQIPERINE E MESME???? MIRUSHKROFSHIM!

Per ceshtjen e licenses[Redakto nëpërmjet kodit]

Mund te kerkohej nje leje formale ne zyren e licences apo thjesht ne akademine e shkencave meqe kjo ceshtje eshte kaq bisante. Mundet qe ata te na japin edhe nje leje te kufizuare perdorimi deri sa kjo te perpunohet dhe te pasurohet. Tung – Komenti i mëparshëm i pa firmosur ishte shtuar nga 213.207.40.70 (diskutimiredaktime) 19 Shkurt 2009 13:44 (CEST).

Sa per leje, kontaktova Akademine me email (2 Maj 2009), dhe pas gati 1 muaj nuk pata pergjigje.
Neqofte se mund te merret leja me ane te tjera, je i ftuar dhe i mireseardhur, por smund te bejme gje tjeter. --  eagleal  31 Maj 2009 07:41 (CEST)

Urgjent pas vandalizmit[Redakto nëpërmjet kodit]

Pas ndryshimit nga Wusje i cili hoqi problemet me licensen, ky redaktim prishi gjithe punen. Keshtu qe une po e kthej, dhe me mbas te rregullohet avash avash. --  eagleal  12 Qershor 2010 21:40 (CEST)

Literature:[Redakto nëpërmjet kodit]

Persa i perket literatures kushtuar Ilirise duhet te shtojme dicka. Kuptohet, qe se pari duhet shenuar autoret shqiptare (Anamali, Ceka, Korkuti e tj.). Pastaj, s'ben nje artikull per Iliri pa reference te Wilkes, John J. (1995), The Illyrians, Oxford, United Kingdom: Blackwell Publishing (ndodhur ne wiki ne anglisht); Wilkes, John D. Dalmatia. London: Routledge, 1969 dhe pa tjeter te: Stipčević, Aleksandar (1977), The Illyrians: History and Culture, Noyes Press. Nje kontribut interesant dhane edhe autoret ruse. Per kete ne 2008-ne doli nje artikull ne Prishtine: Matvej Lomonosov, Aleksander Kolobov. Figura e Ilirise se Lashte dhe studimet ilire ne Rusi, ne: Vjetar i Arkivit te Kosoves, 2009, Nr 41-42, fq. 98-107.

Kërkesë redaktimi më 2 mars 2013[Redakto nëpërmjet kodit]

une kerkoj te me jepet e drejta edhe mua si gjdo redaktori . kerkoj te kem te drejten per te redaktuar ne kete faqe. dorentina haziri Zhegr no facebook.