Diskutim:Këlni

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Këlni. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
Shtyp këtu për të filluar një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë ose çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

Këln e jo Këlln[Redakto nëpërmjet kodit]

Ej zyrtarisht ky qytet quhet Këln e jo Këlln !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Zyrtarisht në gjuhën shqipe nuk ekziston shkronja "ö". Për ty që je nashta jashtë vendit po, por për shqiptartë që shkollohen në gjuhen shqipe kjo shkronjë dhe ky emërtim është baraz me hiq. Për këtë arsye të lutem rrespekto rregullat e gjuhës shqipe para se të ndërrmarrës masat të tilla të ri zhvendosjeve. Nëse ke nevojë për shkronja kineze, gjermane e angleze të lutem shiko në projektet sipas gjuhëve përkatëse. Apo përdore si e ke përdorur këtu [1]


Marrë nga Kuvendi

te lutem perdoruesi Dan, ajo forme me dy L nuk egziston ne asnje fjalor te gjuheve gjermanisht shqip, madje edhe ne gjermanisht shkruhet me l se fjale eshte per nje ish koloni romake--Papa-Zhuli 29 Dhjetor 2008 17:26 (CET).

Nuk është problemë. Nëse ke ndonjë burim që është ashtu si thua atëherë e lëmë ashtu. Zakonisht për emërtime të artikujve përderi sa nuk ka të dhëna tjera në gjuhen shqipe përdoret "e drejtë përparsia" : emërtimi orgjinal, shqiptimi nga redaktorët dhe ajo që vulosë, gjuha e librit shqip ku gjuhë zyrtare është shqipja. Tek kjo e dyta ndodhë përlarja (pa u bo lesh nërmjet veti) dhe shpërlahet e mira prej të keqës. Zakonisht përparsi ka redaktuesi/shqiptuesi i parë.

Mua më tingëllon si ll - e theksuara nga vendasit si nga gjermanofonët tjerë .--Hipi Zhdripi 29 Dhjetor 2008 19:18 (CET)

Si do që të jetë as njëri as tjetri nuk arrin dot të jap burime informacioni për asnjë nga fjalët, kështu që sipas meje është më mirë të lihet fjala e huaj vetëm. Të paktë derisa të gjëhet një zgjidhje. --  eagleal  13 Janar 2009 20:59 (CET)

Internet Archive Bot[Redakto nëpërmjet kodit]

Përshëndetje, redaktorë!

Sapo ndryshova 1 lidhje të jashtme te artikulli Këlni. Ju lutem, shpenzoni pak kohë për të shqyrtuar redaktimin tim. Nëse keni ndonjë pyetje ose dëshironi që t'i injoroj lidhjet apo faqet krejtësisht në të ardhmen, ju lutem, vizitoni këtë faqe për informacione të mëtejshme. Kam bërë këto ndryshime:

Kur të keni mbaruar së shqyrtuari ndryshimet e mia, mund të ndiqni udhëzimet te stampa më poshtë për të rregulluar çdo problem me adresat.

Gjithë të mirat!—InternetArchiveBot (Raporto bug) 14 shtator 2019 23:56 (CEST)