Diskutim:Kosova

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Kosova. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk i binden rregullave kryesore.
Shtyp këtu për të filluar një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

 • Përmbajuni temës!
 • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtashëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë ose çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

Kosova ne gjuhet e tjera

U bej thirrje te gjithe wikipedianve shqiptare te futen ne wikipedia te kosovos italisht dhe te bejne modifikimet e pershtatshme sepse ka shume shpifje dhe genjeshtra mbi shtetin tone kosoven. Jam perpjekur shume here te modifikoje por me kane bllokuar dhe anulluar modifikemet e mia. Beni dicka , nuk mund te lejojme qe njerzit te lexojne shpifje te tilla mbi kosoven te shkruajtur nga filo serbe italian.

Kosova dhe Republika e Kosovës

Te nderuar artikulli eshte perpiluar gabimisht. Ketu behet fjale per perzierje konceptesh. Padoemos duhet qe te ndajme Kosovën me Republikën e Kosovës si koncepte.
Eshte shume e qarte se Republika e Kosoves eshte krjuar kete vit (2008) dhe historia e saje nuk eshte aspak me e hershme, kurse Kosova si e tille si teritor dhe njesi kulturore e sociale eshte dicka tjeter dicka qe me sjelljet politike etj ka ndikuar ne krijimin e Republikes se Kosoves.
Eshte gabim qe konceptet te perzihen ose qe me nje artikull te vetem per perfshihen dy teresi qe kan zhvillim te perbashket por kuptime te ndryshme. Puntori 7 Korrik 2008 13:43 (CEST)

Gjuha zyrtare

Getoar
Edhe shqipja eshte gjuhe zyrtare ne Maqedoni por kerkush spot vet dhe vetem maqedonishtja po shkruhet ne wikipedia maqedonisht, etj etj. (Puntori 19 Shkurt 2008 09:45 (UTC))
Ja shembuj: Kanadaja, Austria etj

Hello,

I think there is a mistake on the map of Kosova geography. Shouldn't the link "Serbia" point to <http://sq.wikipedia.org/wiki/Serbia>, instead of Pashaluk of Belgrade? The article about Pashaluk of Belgrade is mostly about historical facts. The article about Serbia presents current facts about Republic of Serbia.
/ =

tung. Dashta me than a bon me e dite se kush eshte moderator i wiki-it shqip edhe PSE nuk ka ma shume informata per Kosoven!!!? Psh ajo tabela ne anen e djatht nuk eshte e hapur por duhet me klikune Trego per me i pa te dhanat, kjo nuk ndodh gati ne as nje gjuhe tjeter, bash sot e vertetova! Pra ish kan mire me shkru ma shume per Kosoven SOT e te dhana ma te hollesishme per Kosoven dhe kryeqytetin tone Prhishtinen. Nese dikush me jep detaje se qysh kisha mujt me kontribu... e kisha ba me gjith qef! falm...

lindi_xp

përpara se me të kallxu, kallxom pse pi hekë fjeltë e të tjerëve ti? Kqyr edhe pak se nashta e kupton edhe PSE-në!!! --Hipi Zhdripi 31 Mars 2008 20:26 (UTC)

What a

The discussion is hidden and will not continue, because have been used insulting words and this is not political forum. If you continue to write here political issues, you will be blocked.

The discussion has been unhidden. If you find some words insulting you are allowed to remove them.Whiteroll 18 Mars 2009 21:22 (CET)


You refer to the Albanian and Turkish names for the province of Kosovo but where is the Serbian name? Declaring independence does not mean that you are independent. I can declare my street independent but that doesn't mean it's independent. Kosovo is a Serbian province and the majority of the world agrees with this. Are you making an Albanian encycloapedia or making an Albanian nationalistic website? --217.202.85.27 18 Prill 2008 21:02 (UTC)

First of all you should have asked more politely, not starting with WTF (What the f***). Clearly, you have a problem with that. Now, (maybe) someone can add Косово. And yes, people here are building an Albanian encyclopedia and once again since you started with WTF I have to say STFU!

According to Constitution of Serbia the official name of Kosovo is "Аутономна покрајина Косово и Метохија" or "Krahina Autonome e Kosovës dhe Metohis" in Albanian.

According to February 17 Declaration it is "Република Косово" or "Republika e Kosovës".

Thus by using the only one name you side only with one standpoint and, I hate to say it, but in this way you neglect the objectivity!

Moreover, this article is extraordinarily prejudiced! Thankfully, I do not speak Albanian well and do not want to! So I will not read this absurdity... — Whiteroll 8 Shkurt 2009 18:40 (CET)

Since you don't speak Albanian and you have not read the article how can you judge as an absurdity? Are you Serbian and want to give a political not here?
By the way if it's absurd that we use just "Kosova" why everywhere is used just "Serbia" and not "Republic of Serbia"?
This is ridiculous. Puntori 10 Shkurt 2009 15:24 (CET)

EXIT--Hipi Zhdripi 11 Shkurt 2009 01:49 (CET)

First, I am not Serbian, I am from Ukraine! I am fully impartial. I said that I did not speak Albanian WELL, but in any case I could understand that you used ONLY "Kosova" and "Republika e Kosovës" stressing that it IS ONLY the latter, not "Krahina Autonome e Kosovës dhe Metohis"! Of course, since you are Albanians, I see you do hate this name cos it reflects your dependence on Serbia. But you must use both names!
As for absurdity of this article, I realised this from the very first sentences. It has been said that you do not use Serbian name of the province. You do not reproach Albanians who killed Serbs and destroyed Orthodox churches, do you? You find only Serbs guilty whilst both sides were wrong! Whole article should be rewritten, otherwise it will be as prejudiced as it is now!—Whiteroll 11 Shkurt 2009 23:55 (CET)

EXIT ExIt--Hipi Zhdripi 12 Shkurt 2009 00:26 (CET)

I have to say that I hate when people give me a political note. We are independent state and that is not because we say so, but because most of developed states say so. What the others say it's not important.
However, you can't judge the Serbian war because you are Slavic and you love Serbians which massacred Kosova Albanians (see here).
If you want to know the real true about this war, read the new Balkan history and don't judge using some Serbian friend words. Puntori 12 Shkurt 2009 03:04 (CET)
Hey, everybody! I was just in the neighborhood and decided to drop by. If what others say doesn't matter then why, according to you, is Kosovo independent because "other developed nations say so"? And what Serbia says is important because Kosovo is/was their territory. Why can't Slavs judge the war while Albanians can? And both sides are guilty of wrongdoing, not just the Serbs. Local hero 12 Shkurt 2009 03:56 (CET)
You saw this? If Albanians are wrong find me one article of this kind.
Also I did not said Serbs can not judge, they can, but what to judge? Their massacres? Puntori 12 Shkurt 2009 14:23 (CET)
Ok, I am Slavic. And what? I agree with Local hero totally! It is really silly to think that Albanians were right and Serbs were wrong! I do not deny massacres perpetrated by the latter, but I do know that Albanians killed Serbs as well! Who is guilty? Who started? Wrong questions that lead to wrong answers: if you want to live in piece you shall write history that suits both sides! But unfortunately, I see you do not want...—Whiteroll 12 Shkurt 2009 20:22 (CET)
The discussion is hidden and will not continue, because this is not political forum. If you continue to write here political issues, you will be blocked. Puntori 13 Shkurt 2009 10:54 (CET)

Do you not think that the Serbian name of Kosovo is relevant enough to put in the lead? And please don't make up excuses like "not a political forum" to cover up comments you don't like, especially because my arguement is not political. Local hero 14 Shkurt 2009 03:54 (CET)

Do të doja të kuptoj se ç'po ndodhë këtu? Kur po e provoj të lexoj shkrimet e juaja, po më del krejt ba-ba-ba, ba-ba-ba --Hipi Zhdripi 14 Shkurt 2009 06:04 (CET)

Wikipedia is not the place for censorship! I find it quite strange when instead of proving your opinion by means of grounded arguments you prefer to hide the discussion and block users! Look at English version of this article, it is close to impartial. And no one hides its discussion or blocks users! Why could not you do so!? Moreover, this guy, Hipi Zhdripi, aroses a great suspicion. He writes strange comments in Albanian (I am not sure whether they are polite enough) and does not want to render them into English when I ask him... — Whiteroll 15 Shkurt 2009 17:50 (EET)
I just couln't help writing here. So, this goes to User Whiteroll. Not that you clearly show you are partial (and you are 18 years old) you only have three month on wikipedia in english and you came around here and want to make some trouble. Rookie boy Wikipedia is bigger than everything and you can go ahead and work, edit and contribute instead of starting fires for nothing.--Zeke 15 Shkurt 2009 17:31 (CET)
There you are! You have got no arguments again. These are fucking lame excuses! The truth tastes bitter, does not it? You say "Off with you!" - I will reply: "Up yours!" Oh Lord, how narrow-minded you are! — Whiteroll 15 Shkurt 2009 21:39 (EET)

Тільки вперед, Whiteroll! — Лазар (diskutimet) 5 korrik 2012 13:22 (CEST)

qka ka ndodh krejt teksti npjesen e djatht ?

U RREGULLUA

U qudita qe ka disa dite qe teksti krejt delte nen tabelen KUTIAKosova... Mendova qe do ta permireson dikush, por kot. Tash e permiresova vet... pershendetje Përdoruesi:Lulezim

Hymni

Hymni Kosovës tani e ka emrin: Evropa, a ka mundesi me korigju? te fala --XXx kosovarian badboy xXx 28 Qershor 2008 12:19 (CEST)

Commons

 Commons: Kosovo declaration of independence – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Evrik 17 Shkurt 2009 19:35 (CET)

Ripunimi i artikullit

Të dashtun bashkautorë,

Kam vendosur ta rishkruaj artikullin duke perdorur materialin ekzistues dhe duke shtuar burime te reja. Per momentin vetem sa e perfundova hyrjen, te cilin kujtoj se mund ta plotesoni ju--perkah permbajtja dhe vlera e jo perkah gjatesia, ju lutem. Tani do t'i sjell burimet per t'i vertetuar pikat e permendura.

Shqetesimi im, nderkaq, mbetet pjesa e historise. Kujtoj se materiali qe e kemi ne dispozicion eshte shume i gjate dhe duhet te relegohet ne nje faqe te vechante per historine e Kosoves. Per qellimet e kesaj faqe, une do te perkthej sintezen time te historise se Kosoves qe e pata propozuar per Wikipedine anglisht--por per shkak te nacionalizmit te tepruar serb nuk e pati pare driten, perkunder permbajtjes se moderuar.

Ju lutem, sillni sa me shume burime te reja dhe materiale qe mund te na vyejne gjate kesaj pune te gjate e te lodhshme. Eshte me interes qe sapo te zgjerohet puna, artikulli te kandidohet per listen e te perkryerve dhe te mos jete me i dyshimte perkah permbajtja. Ne e dime te verteten dhe administratoret e kesaj faqe nuk duhet te lejojne qe nje artikulli eventualisht i persosur mbi Republiken e Kosoves te sfidohet nga fashistet serbe. Po ashtu, gjatesia e artikullit dhe e seksioneve nuk duhet t'ia kaloje sasise se materialit qe ndodhet p.sh. ne Wikipedine anglisht per SHBA-te apo ndonje shtet tjeter me artikull cilesor.

Artikulli, ashtu sich eshte tani, ka disa leshime drejtshkrimore ose me teper gabime shtypi, te cilave nuk kam mundur t'iu shmangem per shkak te kufizimeve teknike. Tani po perdor nje kompjuter biblioteke me tastiere spanjolle dhe me vone do ta perdor kompjuterin tim personal.

Me te mira,

Getoar TX 30 Qershor 2009 00:02 (CEST)

Gjithashtu, do te doja opinionin tuaj rreth motos kombetare "Me punue âsht haram"!:-)--Getoar TX 30 Qershor 2009 02:04 (CEST)
Pershendetje,
ka kohe qe nuk kam punuar ne wikipedia, por prap po ndjehem mire qe shqiptaret po japin mundin e tyre per te arritur vlera kulturore edukative.
Sa i perket artikullit
Une qe ne kohen kur redaktoja aktivisht kisha shqetesim per kete artikull, sepse vereja se eshte fryre se tepermi. Pjesa e historise se Republikes se Kosoves nuk ka te bej me pjesen e historise se Kosoves, pra dua te them se historia e republikes se kosoves fillon me themelimin e ish Jugosllavise dhe si e tille duhet te analizohet, kurse historia e Kosoves si teritor i pandashem i trojeve shqiptare duhet te mos ndahet nga historia shqiptare sepse me nje fjal po perserisim material te njejt dmth Historia shqiptare ngerthen ne vete historine e Kosoves, Kurse Historia e Republikes se Shqiperise dallon nga Historia e Republikes se Kosoves.
Pra per hire te vertetes dhe paraqitjes reale e logjike historia e shqiptareve duhet ndare ne tre artikuj te ndryshem, pra nga koha Ilire gjer ne vitin 1913 paraqitet 1 histori e perbashket, pas kesaj kohe paraqiten 2 histori tjera ose mund te themi shume histori tjera ku merr pjes pjeserisht edhe historia e shqiptareve dmth Historia e Republikes se Shqiperise, Hitoria e Republikes se Kosoves, Historia e Republikes se Maqedonise, etj etj.
Pra, une mendoj se vetem nje strukturim i till e qarteson artikullin, i rrit vlerat artikullit dhe e ben ma atraktiv, perndryshe historine e njejte qe tani eshte paraqitur e kemi tek historia shqiptare. Puntori 30 Qershor 2009 10:49 (CEST)

Puntor, kam pasur kujdes me dallue historinë e Kosovës si entitet politik prej historisë së popullit shqiptar. Megjithatë, kur flitet për Lidhjen e Prizrenit, Kosova ishte vetë Shqipëria. Prej qytetit të Prizrenit qeveriseshin gjithë ato treva dhe nuk mund ta shkoqisim këtë prej historisë së Kosovës. Po ashtu, edhe kur flitet për ecurinë që çoi në pavarësimin e Shqipërisë. Kam arritur deri te LIIB pak a shumë, por do të rikthehem për ta ngjeshur, plotësuar dhe pasuruar tekstin me shënime të reja dhe burime akademike. -- Me të mira, Getoar TX 30 Qershor 2009 21:14 (CEST)

Jo vetëm për Kosovën dhe Shqipërin, por për gjitha shtetet, unë mendojë që historia e tyre fillon me shpalljen dhe njohjen e tyre nga disa shtete që kanë rolin e fuqisë botërore. Nuk ka kuptim logjik të shkruhet për historin e shteteve para se ato të jenë shpallur si shtete. Kur e them këtë e themë në bazë logjike, teknike dhe në bazë të përvojës. Thjeshtë është për t'u qeshë kur lexohen wikipediat b.f. për historin e Beljikes, Hollandes, Gjermanisë etj. Për mua logjike është që historia ime ka filluara kur kamë lind, historia e parardhësve të mi është parahistoria ime. Për këtë për të gjitha shtetet logjike do të ishte që kjo farë para historia të ndahet në artikullin e veçantë ndërsa në seksionin e historis vetëm disa pika ekstreme të historis së shtetit d.m.th pas shpalljes së shtetit. --Kurreshtja 13 Korrik 2009 01:04 (CEST)

Po, e kuptoj shqetësimin tuaj. Prandaj e kam nisur historinë e Kosovës me krijimin e Mbretërisë Dardane.--Getoar TX 13 Korrik 2009 18:32 (CEST)

Obelisku "Newborn"

Një kritikë të vogël në lidhje me obeliskun newborn , nëse do të kishte një foto nga ana e përparme , sepse kështu nga pas duken si shkronja sllave ose ndoshta ashtu më duken mua.--LiridonPeace symbol.svg 14 Korrik 2009 00:51 (CEST)

Vërejtje me vend, Liridon. Fotografitë kanë qenë preokupimi gati më i madh për mua. Nuk jam ekspert i fotografisë e nuk më shkon për dore për të gjetur fotografi të mira, të cilat mund t'i përdorim. Ju lutem, ndërrojeni po gjetët ndonjë tjetër, ndërkohë që edhe unë do të përpiqem ta zëvendësojë. Po ashtu, kanë mbetur pa foto shumë seksione nëse mund ta vini re. Më duhet, gjithashtu, të shkruaj për kulturën, mediet popullore dhe kuzhinën kosovare.--Getoar TX 14 Korrik 2009 03:56 (CEST)

Dëftimet

Referencat ndoshta do të ishte mirë të futen në kutia me ramë lëvizës.--Kurreshtja 15 Korrik 2009 02:54 (CEST)

 • jobregdetar =>koninental
 • kamjen => pasuri
 • Klima e Kosovës ndikohet nga rrymat ajrore kontinentale, të përcjellë me dimra të ftohta me reshje të rënda bore si dhe vjeshta e vera të nxehta e të thata.
 • ... Kosovës shënon disa lumenj të rëndësishëm që e lidhin vendin me të gjitha detet e rajonit. (është fjala për lumenjë të lundrueshëm)
 • Kanali Ibër-Lepenc!?
 • specie = lloje
 • Janë të njohura një numër i madh vendbanimesh të tilla në territorin e sotëm të Kosovës, siç janë shpellat e Radacit dhe Karamakazit, si dhe shpella të tjera më të vogla. (trupimet (shkurtimet) e ndërpresin rrjedhëshmërin gjatë leximit)

Nejse, po më duket kështu si është, është më lehtë të përkthehet në gjuhë tjera.--Kurreshtja 15 Korrik 2009 03:10 (CEST)

Nuk e di si shkon puna e referencave me rama levizes; ndoshta do te beje mire te ma shpjegoje. Nese ka nevoje te shtohet informacion, çdo perdorues eshte i mireseardhur ta beje kete. Ky nuk eshte artikull imi personal, edhe pse mund te duket si i tille.
Sa u perket ketyre verejtjeve:
 1. po e rregulloj fjaline rreth klimes; "te percjelle" nuk po flen e do te gjej nje shprehje tjeter
 2. fjala "jobregdetar" po me duket zevendesimi me i mire i fjales "landlocked"
 3. "kontinental" ka kuptim tjeter
 4. kamje/skamje, pasuri/varferi? e kam perdorur shume here fjalen "pasuri"
 5. lumenjte derdhen ne keto dete, por nuk na lidhin ne aspektin e transportit/komunikacionit; e rishkruajme
 6. shtoje, te lutem, ku e ka vendin, kanalin Iber-Lepenc!
 7. njeheresh, "specie" perdoret nga shkencetaret dhe nuk eshte plotesisht e njejte me fjalen "lloje"
 8. Kete paragraf rreth parahistorise e kam lene te paprekur siç ka qene me pare; mund ta redaktojme

--Getoar TX 15 Korrik 2009 03:23 (CEST)

Po pergjigjem shkurt qe te jem me i qarte dhe ta kursej kohen per pune. Jam shume i nderuar me verejtjen pozitive qe kam pranuar, nderkohe qe po perpiqem te bej perimiresime. Ka akoma pune per te bere; korrigjimi e lekturimi jane te domosdoshem dhe s'i kam kryer ende.--Getoar TX 15 Korrik 2009 03:31 (CEST)

1. mirë
2. kontinentale ka kuptimin edhe të klimës por edhe si vend pa bregdet. Sa e di une janë dy bregdetar dhe kontinental. Me dalje dhe pa dalje. Kontinetale me/pa - dalje. Kjo edhe e shpjegon pikën 5
4. mirë
6. Nuk jam në gjendje.
7. Lloji e plotëson qëllimin.

Po bëhem si plakat në ndejë

 • Nga 1689-1870 ?
 • ... në bazë të marrëveshjeve për këmbim të popullsisë që ky vend kishte me shtetet ballkanike. (Sa e di nuk ka qenë vetëm këmbim i popullsisë por ka qenë e shprehur edhe në para)
 • kur për herë të parë u kërkua shpallja e Kosovës republikë të federatës (edhe '68 )
 • një komplot kundër autonomisë së (jogurt revulucioni, jodemokratike=>puçi ka ndodhë në kuvend ) Po mungon Shtetrrethimi gjendja e jashtëzakonshme/ushtarake 1981-1983, 1985-1989, 1991-?
 • Shpallja e republikës 2 korrik, duhet të qitet në dritë loja (lufta) e përbashkët e politikanëve shqiptarë në rrethana të pabarabarta kundër Serbisë. Kjo ka bërë që të mos ketë tradhëtar me namë, siq është adet në këso rrethana. Kësaj dhe Lidhjes Demokratike duhet të i paraprijë në seksion pajtimi i gjaqeve. Në përfundim duhet nisur me marrveshjen me djallin për mbajtjen e shkollës shqipe. Fundi është sistemi paralel mbi themelet e arsimit, mjeksis dhe padëgjushmëris qytetare ndaj okupatorit. (Kamë lexuar për shumë lëvizje, jo pse jam shqiptar por me të vërtet ka qenë paket. Lëvizjes paqësore që ka shpërthye në kryengritje e është shëndru në luftë - i ka kalu gjitha fazat e lindjes së një shteti )

Demonstratat e studentëve

Në artikull nuk është përfshirë në mënyrë adekuate një pjesë mjaft e rëndësishme e historisë më të re të Kosovës mendoj për demonstratat e vitit 1968 pastaj ato të vitit 1981 dhe në vitet në vazhdim, pastaj për grevat masive të viteve 1988-1990 etj--Armend 15 Korrik 2009 08:10 (CEST)

Vërejtjet tuaja janë me vend. Qëllimi im ka qenë që ta mbaj seksionin e historisë sa më të shkurtër, por prapë përfundoi më i gjerë sesa në rastet e shteteve tjera. Por, kujtoj se historia është ajo që e bën Kosovën të veçantë dhe duhet që brenda 2-3 fjalive shtesa t'i përfshijmë pikat që i përmendët ju. Personalisht, gjithçka që kam shkruar është pak a shumë nga kujtesa se nuk kam burime të mjaftueshme. Burimet në internet nuk janë të bollshme e as të besueshme. Njëherësh, kam edhe drojën se mos po jap informacion të pasaktë.--Getoar TX 15 Korrik 2009 18:46 (CEST)

International Court of Justice advisory opinion on the legality of Kosovo's unilaterally proclaimed independence

Te lutem zoteri punetor, te perktheni artikullin :

International Court of Justice advisory opinion on the legality of Kosovo's unilaterally proclaimed independence

nga gjuha angleze ne shqip, ngase kam nevoje si une edhe te tjeret te jemi te informuar per procesin e kesaj qeshtje! Me Respekt Mergim Tahiri!

Statusi si shtet i pavarur

Sipas fjalisë së parë të artikullit, Kosova ... është shtet i pavarur në Evropën Juglindore. Kjo fjali përfaqëson vetëm njërën pikëpamje të çështjes, ndërsa ana tjetër (që Kosova është një provincë autonome e Serbisë nën autoritetin e UNMIK-ut) nuk përmendet fare. Sipas rregullave të Wikipedisë, çdo artikull duhet të përfaqësojë temën në një mënyrë të paanshme, kusht që për momentin ky artikull nuk e plotëson. Nëse nuk ka diskutim mbi këtë pikë brenda një jave, unë do të filloj ta redaktoj artikullin që çështja e pavarësisë të përfaqësohet si një çështje akoma e diskutuar, siç realisht akoma është, pavarësisht se pjesa dërrmuese e redaktorëve të Wikipedisë Shqipe janë dakord për pavarësinë. --Kenji Yamada 25 Dhjetor 2009 06:10 (CET)

Së pari, përmendet edhe fakti që Serbia e kundërshton (paragrafi i fundit tek hyrja), por nëse mendon që nuk e ploteson kushtin e paanshmërisë propozoji ndryshimet këtu, sepse artikulli është pranuar nga komuniteti këtu --Cradel 25 Dhjetor 2009 18:47 (CET)
Mendoj se tani mund te themi me fjale te plote qe kosova eshte shtet i pavarur, sepse u njoh dhe nga gjykata e Onu.

Artikull i perkryer

U zhvendos ne Wikipedia:Artikuj të përkryer/Kandidatura/Kosova. Sportishqiptar 23 nëntor 2011 02:55 (CET)

Need help

I'm CERminator, one of the old administrators on Bosnian Wikipedia. We have one problem regarding Kosovo, one of the users from Serbia have dispute about maps of census of Kosovo. Here is one user from sq.wikipedia named Lulani i medvegjes who made that maps and we are not sure which maps are right and which are wrong. Please check these maps File:Kosovo ethnic map 2011 census.GIF, File:Religious map of Kosovo 2011.GIF and these maps File:Kosovo-2011-Religion.gif, File:Kosovo-2011-Language.GIF and if you can write me on my Bosnian talk page. Selam --CERminator (diskutimet) 8 prill 2013 08:27 (CEST)

It there anyone to help me? Ajo ka dikush të më ndihmoni? --CERminator (diskutimet) 6 maj 2013 12:33 (CEST)

Kosovo MFA "hackathon"

[sorry for EN] It seems (see twitter) that the Kosovo foreign ministry is mobilising youth to edit Kosovo-related articles, possibly in view of the 10th anniversary of independence. This does not seem to be made in cooperation with Wikimedia. Please keep an eye open on eventual non-neutral changes on this and related pages in the coming weeks.--Dans (diskutimet) 11 shkurt 2018 19:41 (CET)

Ndryshime te lidhjet e jashtme

Përshëndetje, redaktorë!

Tani sa ndryshova 9 lidhje të jashtme te artikulli Kosova. Ju lutem, shpenzoni pak kohë për të shqyrtuar redaktimin tim. Nëse keni ndonjë pyetje ose dëshironi që t'i injoroj lidhjet apo faqet krejtësisht në të ardhmen, ju lutem, vizitoni këtë faqe për informacione të mëtejshme. Kam bërë këto ndryshime:

Kur të keni mbaruar së shqyrtuari ndryshimet e mia, mund të ndiqni udhëzimet te stampa më poshtë për të rregulluar çdo problem me adresat.

Gjithë të mirat!—InternetArchiveBot (Raporto bug) 10 shtator 2019 01:30 (CEST)

Internet Archive Bot

Përshëndetje, redaktorë!

Sapo ndryshova 2 lidhje të jashtme te artikulli Kosova. Ju lutem, shpenzoni pak kohë për të shqyrtuar redaktimin tim. Nëse keni ndonjë pyetje ose dëshironi që t'i injoroj lidhjet apo faqet krejtësisht në të ardhmen, ju lutem, vizitoni këtë faqe për informacione të mëtejshme. Kam bërë këto ndryshime:

Kur të keni mbaruar së shqyrtuari ndryshimet e mia, mund të ndiqni udhëzimet te stampa më poshtë për të rregulluar çdo problem me adresat.

Gjithë të mirat!—InternetArchiveBot (Raporto bug) 14 shtator 2019 23:48 (CEST)

Internet Archive Bot

Përshëndetje, redaktorë!

Sapo ndryshova 16 lidhje të jashtme te artikulli Kosova. Ju lutem, shpenzoni pak kohë për të shqyrtuar redaktimin tim. Nëse keni ndonjë pyetje ose dëshironi që t'i injoroj lidhjet apo faqet krejtësisht në të ardhmen, ju lutem, vizitoni këtë faqe për informacione të mëtejshme. Gjithashtu aty mund të gjeni informacion se si mund të rregulloni problemet që mund të kem shkaktuar. Kam bërë këto ndryshime:


Gjithë të mirat!—InternetArchiveBot (Raporto bug) 24 shtator 2019 00:04 (CEST)

Internet Archive Bot

Përshëndetje, redaktorë!

Sapo ndryshova 2 lidhje të jashtme te artikulli Kosova. Ju lutem, shpenzoni pak kohë për të shqyrtuar redaktimin tim. Nëse keni ndonjë pyetje ose dëshironi që t'i injoroj lidhjet apo faqet krejtësisht në të ardhmen, ju lutem, vizitoni këtë faqe për informacione të mëtejshme. Gjithashtu aty mund të gjeni informacion se si mund të rregulloni problemet që mund të kem shkaktuar. Kam bërë këto ndryshime:


Gjithë të mirat!—InternetArchiveBot (Raportoni probleme) 30 shtator 2019 06:01 (CEST)