Diskutim:Lënda

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Lënda. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk i binden rregullave kryesore.
Shtyp këtu për të filluar një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë ose çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

Koment nga ilirmati@yahoo.com

Tek artikulli « lënda » vjen një moment ku përdoret fjalë « gjithësi-a ». Lënda (latinisht : materia) në shqip ka edhe sinonimin gjë-ja. Me rrënjën gjë, në shqip kemi gjë, gjëkafshë, gjellë, gjol, gjej, gji, etj. Fjala shqipe gjë, jep shpiegim etimologjik edhe për fjalët gjea, pangjea Mesolongj, Amfilogji, Gjeorgji etj, të pa shpjeguara sot me grerqishten. Kështu gjea, gjëja, gjoja, pra lënda, ka dhënë në greqisht gjea për tokën, pangjea (tërë gjëja, tan gjoja) për kontinentin. Me fjalën shqipe gjol, liqen, arrimë të kuptojmë toponimin grek Amfilogji, Mesolongj, Gjeorgji . Respektivisht Gjiri i Gjërë, Mes Gjolit, mes liqenit, mes kënetës, Toka ku gjendet ar (argonautët shkuan në Gjeorgji për lëkurën e artë).