Diskutim:Lefter Bicaj

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Lefter Bicaj (Komandant Teli)ka luftuar ne Maqedoni nuk e di saktesisht se ne cilat beteja ka marre pjese pervec se e di se ne BETEJEN E HARACINES ne Shkup e ka udhehequr luften dhe me informata nga bashkkeluftetaret e tij pa Komandant TELIN beteja e Haracines nuk do te ishte e sukseshme .Teli ka qene tmer per sllavet shpesh her ka hyre ne teritoret e armiqve dhe i ka sulmuar xhdohere ka mbajtur nga dy topa dore ,ne betejen e haracines nje dite nga rrallet e policise maqedone hikin dy shqipetare (kane qene ne njesine speciale para lufte dhe te detyruar te luftojne ne haracine)dhe ju bashkohen UCK ne Haracine me aritjen e tyre ata menjehere kerkojne ta takojne Komandant Telin posa e takojne ata tregojne se si eshte bere tmer per policine maqedone se si shpesh policet nga friga thojnne begaj begaj ide zhica (hikni hikni vjen teli)fatkeqesisht si xhdohere trimat tone jane vrare ne tradheti edhe Komandant Telin e vrane maqedont me ndihmen e tradhetareve shqipetare,disa dite mbas vrasjes se Komandant Telit shoket e tij sulmuan disa autobus me vullnetare maqedon dhe sulmi ishte aq i ashper saqe shumica e vullnetareve sllave ishin djegur se gjalli kjo ishte hakmarja per Komandant Telin .Dhe per ti ju tregura trdhetareve se e njejta do ti gjej edhe ata si vullnetaret(shkijet) qe i gjeti.me respekt te madh ju shkruajti ushtari i uck se brigades 115 radush shpend ajdari nga shkupi. LAVDI DSHMORVE TE KOMBIT SI DH KOMANDANT TELI ME BASHKE LUFTETARET A LIRISE.

per ni luftetar si qysh ishte teli rrall se do lind edhe 100 vjet e sa i perket tradhetarve te cilet e tradhetuan legjenden e gjall teli 69 duhet me i shkel ata tradhetar me tenk telit duhet me ja ngrit permendoren midis shkupit per me ju kallxu tradhetarve se hala i gjall asht se trimi si lefter bicaj nuk vdes kurr